• Sarah3

    Obstruktiv bronkit

    Har en son, 17 månader, som nu för andra gången hamnat in på sjukhus i samband med förkylning. Båda gångerna har diagnosen blivit obstruktiv bronkit. Ni som har barn med samma.. Har ni varit tvungna att åka in vid varje förkylning? Har förstått att efter några gånger får dom diagnosen infektionsastma, hur vanligt är det? Vilka mediciner har barnet fått? Några bra tips att tänka på? Tycker så synd om honom när det blir så svårt att andas.. :/

  • Svar på tråden Obstruktiv bronkit
  • Sarah3

    Vad "roligt" att höra om nån annan i samma situation! :) jo, han är hemma nu, blev bara 3 dagar denna gång som tur. Men nu har han fått det pånytt! Suck! Var till läkaren idag som konstaterade det men han hade ändå 96 i saturation så vi fick åka hem och åka in akut om han får tungt att andas. Så nu håller jag koll på det och inbillar mej säkert en hel del! ;) svårt att veta när man riktigt ska åka in. Han leker bra ännu och bara lite feber men jätte blek.. :/ väser mera på andningen än tidigare idag också.. ger honom ventoline nu då det är enda medicin vi skulle använda hemma. Hur är det med din flicka, är ni hemma nu? Och vilka mediciner fick ni med hem? Beukar hon ha "vanliga" förkylningar också eller blir det alltid såhär? Vår kille får ju hemsk slemhosta i samband med detta, hur är det för er? Blev många frågor.. :)

  • Sarah3

    Här i finland säger dom att barnet måste få 3 bekräftade obstruktiv bronkit, ibland till och med 4-5 om man inte har påvisad allergi, innan dom får diagnosen förkylningsastma. Så ingen kortison här ännu. Känns dumt då man "vet" att det säkert skulle hjälpa men inte få det innan han har varit sjuk ett visst antal ggr. Har din dotter nån allergi som ligger till grund för astman? Nu är han ännu förkyld och hostar men det har blivit lite bättre så förhoppningsvis går det åt rätt håll.. En pox mätare skulle vara super att ha.. Så sliper man fundera i onödan. Vet du var dom går att köpa? Reagerade på att hon fick antibiotika i dubai.. Vad jag förstått så ger dom inte det här i finland, vi har iaf aldrig fått det, för dom menar att det inte hjälper då det i princip alltid är ett virus och antibiotika inte biter på det. Hur är det i sverige? Vad sa läkaren om att antibiotika hade hjälpt henner när hon blev sjuk i dubai?

  • Sarah3

    Kanske man borde stå på sej att få prova antibiotika nästa gång. Fast dom inte vanligen ger det här betyder ju inte det att det är rätt.. Värt att prova iaf! Oj stackarn som är sjuk igen! Har hon tungt att andas också? Här började vi ana lite snuva igår så plockade fram ventolinen direkt så kanske vi slipper dom värsta besvären. Men visst hade ni astma medicin nu åt henne? Är denna förkylning lättare med tanke på det? Något jag reagerat på att han varje gång också får röda nippor över hela kroppen i samband med bronkit.. Kan ju tyda på att någon allergi ligger till grund, men har ännu inte kunnat lista ut vad det skulle vara..

Svar på tråden Obstruktiv bronkit