Inlägg från: KristinaS |Visa alla inlägg
  • KristinaS

    Första barnet bf i juli 2014

    Fayme skrev 2013-11-10 09:53:27 följande:
    Hej! Jag hoppar in här om jag får! Fayme heter jag, 17 år och sambo med min fina M. Plussade igår och har oärligt sista mensens första dag BF 15 juli :)
    Grattis! {#emotions_dlg.flower}
  • KristinaS

    Nu har det ju inte gott så lång tid, bara 1 vecka sedan jag fick första svaga svaga pluset. Men jag trodde jag skulle bli sockergalen och svullna rejält när jag blev gravid.

    Men istället har mitt sockersug försvunnit helt, är inte sugen på godis/fika mm alls. Dessutom så har magen gått igång bra. Så jag har faktiskt gått ner 1,5 kg sen jag plussade och jag är mindre svullen om magen nu när jag inte äter godis. Jag hopas hoppas det håller i sig! Skrattande

  • KristinaS

    Hittade en intressant sida om fosterutvecklingen. Jag tycker iallafall sånt där är jätteintressant. Det finns info och massa små video snuttar med helt sjukt bra bilder på fostret.

    www.ehd.org/resources_bpd_illustrated.php&language=87

  • KristinaS
    MissUnik skrev 2013-11-10 11:02:50 följande:
    To day is the day!
    Ska på middag hos mina föräldrar och jag ska äntligen få berätta! Presenten är inslagen och det ska bli kul att ge nånting annat än trisslotter eller strumpor i farsdagpresent! ;)
    Ooh spännande! Skrattande Berätta gärna hur det gick sen! Skrattande
  • KristinaS
    Humlan26 skrev 2013-11-10 15:35:11 följande:
    Jag är världens godisgris men är helt osugen på sötsaker nu nr jag blivit gravid. Konstigt! Chips däremot är gott! Har också tappat lite i vikt.
    Man får vara glad så länge det håller i sig så! Glad Kul att jag inte var ensam om att tappa sockersuget. Man skulle ju vara gravid jämt ju hehe.
  • KristinaS
    LååångVägDit skrev 2013-11-10 20:52:51 följande:
    Har inte ätit godis på 7 år men har fortfarande sockersug.. Äter ju dock fika så jag underhåller väl det där sockerberoendet ändå..
    Oj efter så lång tid men som du säger det kanske är fikat som underhåller det!
    I vanliga fall så har jag ett jäkla sockersug, så jag får kämpa för att hålla mig till 1 dag i veckan.
  • KristinaS

    Men tunga lyft är det farligt i början av graviditeten också?

  • KristinaS
    malin1985 skrev 2013-11-11 07:31:20 följande:

    Inatt vaknade jag av att jag hade rejäl molvärk. Har mest haft en mildare variant fram tills nu men läste att det är helt normalt. Hade dock rätt svårt att somna om efter det så idag är jag riktigt trött........ Vet inte hur jag ska klara av dagen.... Om jag måste sjukskriva mig vet jag heller inte vad jag ska säga eftersom att jag inte vill berätta om graviditeten på jobbet än..... :/


    Det enklaste är väl att säga något så nära sanningen man kan. Helt enkelt att du haft ruskigt ont i magen och därför inte fått någon sömn och inte klarar av att jobba. Sen om dom frågar vad det beror på så är drt ju bara säga att du inte vet eller att du kanske håller på och blir sjuk. Enklast är ju att hålla sig så nära sanningen som möjligt :)
  • KristinaS
    LååångVägDit skrev 2013-11-10 21:30:27 följande:
    När jag slutade för 7 år sen så slutade jag med allt socker i några månader men sen blev de så tråkigt. Det var sommar då så jag började äta glass o sen fika. Men har inte tagit en enda godis sen dess! Det har blivit sån spärr så de skulle jag aldrig göra nu men däremot fikat.. Har så svårt att låta bli o kan inte tacka nej om det erbjuds.. (Alltså även innan jag blev gravid). Försöker hålla mig till en gång per dag... ;) haha!
    Det är duktigt! Jag väljer hellre bort fikat än godiset. Men sen så älskar ju jag lösgodis så Tungan ute
    Jaha haha Skrattande
  • KristinaS

    Idag var ingen bra dag! Börja blöda idag på jobbet, kunde inte hålla tillbaka och börja böla och åkte hem.
    Utför ett jobb som är stressigt med mycket tunga lyft så jag hoppas inte det är därför.

    Är iallafall hemma imorgon och kontaktar barnmorskan. Men det här känns förjävligt :(

Svar på tråden Första barnet bf i juli 2014