MiniV skrev 2014-04-24 19:08:27 följande:
Åhh när går det? Älskar förlossnings-tv!
Förstår det där med tårarna dock. Jag är likadan, tårar brukar resultera i ledsamhet. Jag berättade ju om att jag kan skratta tills jag gråter vilket gör att att jag blir ledsen. Konstigt det där med tårar.
Idag var jag hos barnmorskan. Hon var imponerad av mitt blodvärde (låg på 133), sockret såg bra ut och blodtrycket var bra på 110/65. Mitt mått låg på 27 och följde bebisens kurva alldeles perfekt (är i v.30 29+4). Hjärtslagen låg på 155 och bebisen blev lite smått upprörd av hennes klämmande så jag fick några sparkar. ;)
Nästa tid är 9/5 och sen har jag TUL den 13/5. Nu börjar det hända grejer!
Ska kolla på en tens-apparat och börja fippla med den också.
Då hade ju vi lika sf o är nästan på samma dag, 29+1 idag! Undra varför jag ska mäta en extra gång då. Men sist var det precis ovanför normal så kurvan gick ju lite neråt nu, är väl därför. Men som sagt TUL såg ju bra ut i torsdags så jag vet ju att de ser bra ut! Ska oxå på TUL 13/5! :)