• Ramborg

    Så j***a trött på mitt vuxendagis!!!

    H2O Mineral skrev 2013-10-22 12:30:26 följande:
    Du skriver att du fått flera jobb, men inte tillräckligt för nytt arbetsvillkor. Men om du nu fått flera jobb, varför är du arbetslös? Ville du inte ha jobben? Passade de dig inte? Var det fel jobb? 

    Isåfall grattis, skyll dig själv för att du är arbetslös.  



    Kan du inte läsa eller har du bara otur när du tänker?

    Tror du att alla jobb är tillsvidareanställningar?
    42.
  • Ramborg

    TS, ett tips är att bli någon slags hantverkare. I vårt villakvarter och fikarummet på jobbet är det alltid samma kommentarer när nån ska renovera. "Har du hittat nån som vill åta sig det då?" "Nej, det har varit en firma här och tittat, men de har inte återkommit med offert, och de andra jag har ringt ringer inte tillbaka." "Ja, till slut fick jag en firma med polacker. De är väl duktiga och så, men jag kan inte prata med dem." Senast idag var det en på jobbet som sa triumferande "vi har fått tag på en bra målare! Men du får inte hans namn förrän han gjort klart hos oss."

    Målare, elektriker, rörmokare, plattsättare, eller (allra helst) snickare.

    Och så startar du egen firma och BETER DIG SOM FOLK mot dina kunder. Du ringer eller lämnar offert när du säger du ska ringa eller ge offert, du kommer på utsatt dag och tid, du fakturerar snabbt och ordningsamt och du ringer om det händer nåt så du inte kan komma. Du vet, sådär som andra företag behandlar sina kunder. Sedan lovar jag dig att du kan få så mycket jobb du vill bara genom mun-mot-mun-reklam.


    42.
  • Ramborg
    Anonym (Arbetslös) skrev 2013-10-22 14:47:28 följande:
    Det var intressant. Jag är bra på att snickra och gör mycket på fritiden. Många säger att jag har talang.



    Vi anlitade en enmanssnickarfirma som specialiserat sig på att bygga och renovera inomhustrappor. Jättenischat. Det verkade jättekul. Kreativt, ger utlopp för problemlösning, och när han installerade trappan var ju allt annat färdigt, rent och nymålat, han slapp stå i novemberregnet och lägga takpapp och sånt. Och han tog rätt bra betalt. Han hade jobbat med nåt annat förut och skolat om sig. Nåt sånt hade jag kunnat tänka mig, verkar skitkul!
    42.
  • Ramborg
    Anonym (Arbetslös) skrev 2013-10-22 22:24:10 följande:
    Önskar mig bara ett fasrt jobb mer än någonting annat på jorden.

    Vet du vad? Arbetslösheten börjar ta på mig. Fysiskt och menatalt. Jag har ångest varje dag och är nära en depression. Det tar på! Vet inte hur länge till jag orkar.   



    Jag vet inte reglerna för arbetslösa. Men skulle det fumka att annonsera efter uppdrag ungefär som "hyr en pensionär"? Du sa du är lite händig. Jag och säkert många som mig skulle gärna anlita någon som är "lite händig" för att måla om dotterns rum, storstäda, putsa fönster, laga den där hängrännan innan vintern, osv osv. Kan man ha f-skattsedel så man kan erbjuda ROT? Och ändå inte mista hela ersättningen, bara i den utsträckning du får uppdrag?

    Jag försöker spåna lite över vad du kan göra så du får lite omväxling, för det verkar du behöva just nu. Även utan hantverkarutbildning. Fast det kanske inte funkar att starta i liten skala, utifrån reglerna?
    42.
  • Ramborg
    Anonym (Arbetslös) skrev 2013-10-22 22:46:40 följande:
    Vet inte om jag törs. Jag har byggt en fn koja till hunden och lite på min egen lägenhet, men jag vet inte om jag törs ge mig på någon annans! Tänk om det blir knas. . .vad gör jag då?



    Säg förlåt och avstå från betalningen?
    42.
  • Ramborg
    H2O Mineral skrev 2013-10-22 23:31:51 följande:
    Ett jobb är ju fortfarande ett jobb, eller hur?! 

    Är ts bara ute efter och söker tillsvidareanställning så förstår jag att hon inte får nåt jobb...  



    Du har alltså inte läst vad TS skrivit. Hon har haft många jobb som har tagit slut. Och du anklagade henne genast för att inte ha velat behålla dem. Som om viljan var en faktor när det gäller tidsbegränsade anställningar...
    42.
Svar på tråden Så j***a trött på mitt vuxendagis!!!