Inlägg från: Anonym (förslag) |Visa alla inlägg
  • Anonym (förslag)

    Hur sluta med citodon?

    Tala med din läkare om detta (den person som skrivit ut citodon). I framtiden skall du alltid säga att du inte vill ha just citodon eftersom du lätt hamnar i en situation där du har svårt att bli av med dem.
    Har du smärta fortfarande? Då behöver du ju något annat smärtlindrande när du slutar med dessa tabletter.

    Från nätet:


    Opioidabstinensen är i regel ofarlig. Det farliga med opioidabstinensen är att den är så obehaglig att man riskerar att återfalla igen och igen. Genom att successivt sänka dosen över tid klarar patienten att stå ut och bli mottaglig för andra psykologiska insatser som återfallsprevention och börja hantera mer vardagliga problem.


    Vanliga symtom på abstinens är;


    ♦ Muskelvärk, tandvärk, svettningar och frysningar


    ♦ Rastlöshet, oro, krypningar


    ♦ Nedstämdhet, instabila affekter, sömnstörning


    ♦ Diarréer, stora pupiller ( "svart i ögonen" )


    ♦ Koncentrationssvårigheter, sug efter opioder


    Det mesta av obehaget klingar av efter en dryg vecka och med hjälp av mediciner kan symtomen lindras, dock brukar man tala om en förlängd ( protraherad ) abstinens med symtom som nedstämdhet, apati och låg stresströskel under en halvår efter avslutad abstiensbehandling. Således är det viktigt med psykologiskt stöd lång tid efter att läkemedelsnedtrappningen är avslutad.


    Ett första steg blir att fördela dosen jämnt över dagen från kl 07.00 till 22.00 för att uppnå en jämn nivå i kroppen och undvika fluktuationer med abstinens och oro som följd. Många patienter har tagit merparten av dosen på morgonen tidigare och vaknar således abstinenta och måste medicinera "i kapp" och instabilt mående är ett faktum.


    Gå igenom ett nedtrappningsschema med patienten om kom överens om en rimlig tidsplan. Vid mycket höga doser kan man in regel halvera dosen initialt och inneliggande, vi fördelar dosen över dagen och ger patienten en känsla av kontroll över sin medicinering. Låt patienten stabiliseras 7-10 dagar innan fortsatt nedtrappning sker.


    En lämplig nedtrappning är att reducera dosen med en till två tabletter per vecka vilket motsvarar 30-60 mg kodein. Man kan öka takten något om patienten tolererar det.


    Utdragna låga doser ger längre utsättningssymtom, därför görs en total utsättning vid dosen 2 tabletter per dygn, istället för att minska till 1 per dygn.

  • Anonym (förslag)
    Anonym (rädd) skrev 2013-11-07 11:44:19 följande:
    Tack snälla anonym(förslag)
    Men jag är rädd att bli stämplad.. 
    Det är jättevanligt att man har svårt att bli av med Citodon, och jag tror att de allra flesta läkare ser positivt på att man ber om hjälp med att trappa ner. Det finns ju en anledning till att du fått dem utskrivet. Nu får de ta ansvar för sin ordination.
    Du kommer kunna få dessa i framtiden om du behöver, men jag skulle råda dig att välja andra läkemedel mot smärta istället. Detta skall din läkare kunna hjälpa dig med. Nuförtiden avråds läkare på vårdcentral från att skriva Citodon i första hand. Bättre med morfinpreparat om inte vanliga receptfria tabletter hjälper.
  • Anonym (förslag)
    Anonym (rädd) skrev 2013-11-07 13:20:42 följande:
    Vad fan ska jag säga då?

    Säg: "hej, jag vill boka tid för att diskutera mina läkemedel".

    När du träffar läkaren så kan du säga: jaghar ätit citodon länge nu pga smärta och vill bli av med detta men vet inte riktigt hur jag skall trappa ner.
Svar på tråden Hur sluta med citodon?