Inlägg från: Raggarbrud |Visa alla inlägg
  • Raggarbrud

    Bo i Enköping?

    sozkin skrev 2013-12-09 11:19:25 följande:
    Hej alla! 

    Nu är det så att det förmodligen nalkas en flytt till Enköping, dock har jag inte varit där längre än det tar att tanka bilen..
    Kan ni som bor där, eller som känner till staden, snälla hjälpa mig? 
    Vart ska man bo? Vill gärna bo i ett familjevänligt område med närhet till natur, lekparker och dagis. 
    Vad säger ni om Nedre Lillsidan? Eller andra områden som EHB erbjuder. 

    Jag & min familj bor på Nedre Lillsidan och vi trivs hyfsat okej.
    Visst, området har lite dåligt rykte men det mesta hänger kvar sen förr.......bor "olika sorters folk" på området.
    Finns dagis, dagmammor & grundskola i området.
    ICA, Statoil, Thaiaffär, Thairestaurang & ungdomsgård & karateklubb i området.
    Fina gröna gårdar/lekplatser och så finns det skog i närheten.
    Tar ca 10 - 15 min att gå till stan, stadsbussen går in på området.
  • Raggarbrud
    sozkin skrev 2013-12-09 21:49:27 följande:
    Tack så hemskt mycket för svaret! 
    Kanske bäst också att åka och titta runt.. men tog detta som ett första steg. 

    Vill ni ha lgh eller radhus?  EHB har radhus oxå......Tärbygatan ligger nära stan, tar max 10 min att gå.
    Bergvreten tar ca 20 - 25 min att gå till stan.
    EHB har radhus även i Örsundsbro 2 mil utanför stan, Grillby 1 mil utanför stan & Hummelsta 6 km utanför stan.
  • Raggarbrud
    nkw skrev 2013-12-28 17:36:42 följande:
    Försök att bo sätta dig mer i stan!

    Lillsidan, Västerleden och Romberga är det mest skit och jag skulle inte vilja bo där ens om det var gratis!

    Noname00 skrev 2013-12-29 00:48:37 följande:
    Varför, är det hyresrätter, kulturberikat?
    Är både hyresrätter & bostadsrätter........
    Och ja, det är "kulturberikat" och dessa områden  hsr tyvärr rykte om sig att det händer en massa mindre trevliga saker Obestämd
    Jag & min familj nor på Nedre  Lillsidan och trivs hyfsat okej.........Glad
  • Raggarbrud
    camus skrev 2013-12-29 01:03:39 följande:
    Jag skulle rekommendera ett hus mot Fanna-hållet, mot järnvägsstationen. Då går det att jobba i Sthlm om man vill.

    Det går att jobba i Stockholm var man än bor i Enköping.......CoolOskyldigTungan uteFlört
    Vi bor som sagt på Nedre Lillsidan och min man har jobbat i Sthlm......
    camus skrev 2013-12-29 01:03:39 följande:
     Har dålig koll på Lillsidan efter att ha bott annorstädes sedan tidigt 90-tal. Men jag hade en hel del skötsamma bekanta från skoltiden som bodde där så det var helt ok då iallafall.
    Som sagt så är vi Nedre Lillsidanbor och jag lovar att vi är skötsamma även fast det är 2000-talet nu Skrattande
  • Raggarbrud
    Noname00 skrev 2014-01-03 03:24:30 följande:
    Jo allting går men sitta i biltrafiken är inte så kul och har man 15-20 min till en pendelparkering så blir det lätt 1 timmes resväg eller mer det måste man komma ihåg.

    Jag resonerade också så att ska jag åka bil varje dag då går det år rätt mycket pengar i bensin + service och det är pengar som går att lägga på ett boende närmare i stockholm.

    Men enköping är inte helt uteslutet.

    Bensin kan man dra av i deklarationen......
Svar på tråden Bo i Enköping?