Inlägg från: Funderingar01 |Visa alla inlägg
  • Funderingar01

    Vilken barnvagn passar in på mina krav?

    Vi har två barn och väntar nu en nummer tre. Jätteroligt och nu går jag i barnvagnstankar och har inte kunnat hitta den vagn jag söker tycker jag. Jag hoppas ni kan hjälpa mig! Vad jag vill ha i en vagn är detta: ~ Vändbar sittdel med fullt liggläge ~ Vanlig sits, ej ergonomisk ~ Stora svängbara luftdäck, tre eller fyra hjul spelar ingen roll (även framhjulet/-en ska vara stora) ~ Bra sufflett som skyddar ordentligt ~ Finns liggdel att köpa till så är det ett pluss, men inget krav Kom gärna med alla förslag ni har, och har ni egna erfarenheter av någon av vagnarna så blir jag jätteglad. Det finns inget maxpris, utan jag vill ha en bra vagn helt enkelt och har svårt att hitta alternativ. Nu håller jag tummarna för att den här brainstormningen ska ge mig de bästa vagnarna!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-12-28 09:15
    Oj vad jobbigt att all text kom i en följd, undrar varför? Hoppas ni orkar läsa den iallafall.

  • Svar på tråden Vilken barnvagn passar in på mina krav?
  • Funderingar01

    Haha, ja det är faktiskt den vagnen som jag lutar mot mest just nu. Men jag känner mig inte helnöjd med den. Jag tycker att sittdelen är sådär. Suffletten, som tidigare varit en av de bästa sakerna med kronan tycker jag, känns för kort. Och sen ser fotstödet litet/kort ut... Och så tycker jag högsta sittläget var alldeles för lutande. Mina barn har alltid gillat möjligheten att sitta upprätt. Annars har chassit allt. Skulle vilja kunna trycka på en äldre variant av sittdelen, men det går nog inte . Och med tanke på hur mycket pengar man lägger vill jag känna mig nöjd med vagnen, mer än de första 6 månaderna, för liggdelen har allt jag söker. Men man använder ju sittdelen så mycket längre.

  • Funderingar01
    honeydew skrev 2013-12-28 11:05:26 följande:
    Emmaljunga Super Nitro

    Tyvärr har den inte lufthjul. Vilket är ett måste för mig. Sen så vet jag inte hur det är med just super nitro, men många Emmaljunga har ju de här lustiga bältet som inte går att justera och sitter nästan ovanför huvudet på barnen. Sen tycker jag suffletten inte täcker tillräckligt heller. Men tack för förslaget!
  • Funderingar01
    Fantasilös skrev 2013-12-28 11:50:33 följande:
    Brio smile?

    Den har faktiskt seglat upp som bubblare hos mig idag. Gillar starkt suffletten! Det jag oroar mig lite för är hjulen. Hur fungerar de i snö m.m.? Någon som vet?
  • Funderingar01
    Ireth81 skrev 2013-12-28 12:23:51 följande:
    Kronan fast i äldre modell. Jag köpte en ny kronan 2011 super nöjd men det är tyvärr inga svängbara framhjul. Jag ogillade kronans nya Sittdel så för mig var valet enkelt

    Svängbara framhjul är ett måste. Har stora besvär med mitt bäcken som sitter kvar även efter förlossningen, så därför är det ett måste.
  • Funderingar01
    tideloo skrev 2013-12-28 12:30:54 följande:
    Brio go next? Släpps våren 2014, verkar vara bra och många förbättringar

    Hjulen är inte lufthjul och dessutom bara 17 cm. Går tyvärr bort.
  • Funderingar01
    tideloo skrev 2013-12-28 13:17:00 följande:
    Jo det ska vara lufthjul på den,/samt nya som man kan ha där fram , country hjul

    Bak, men inte fram. Och de där countryhjulen blir ju fasta... Och det vill jag ju inte ha.
  • Funderingar01

    Efter ett par dagars funderingar så är jag tillbaka på kronan duo s. Även om suffletten verkade fantastisk på brio smile så tror jag att chassit är så mycket bättre på kronan, och det väljer tyngre. Jag tror bro skulle är en sån vagn som jag kanske kan köpa lite billigare på Blocket och ha som extra vagn...

  • Funderingar01
    AsaO skrev 2014-01-03 15:27:28 följande:
    EmmaLjung Mondial de luxe. JÄTTEstora jättefina retrolufthjul :)



    Men är de svängbara?
  • Funderingar01
    passo skrev 2014-01-03 09:05:05 följande:
    Jag har en duo s och är jättenöjd. Nackdelen är suffletten.. Som du säger lite kort på sittdelen.



    Kul att höra! Hur länge har ni haft den? Du får gärna berätta mer om vad det är som gör dig nöjd, och hur ni resonerade innan ni valde den.
  • Funderingar01
    Onormalin160 skrev 2014-01-03 15:21:46 följande:
    Kronan har ju sina fantastiska solskärmar som förlänger sufletten, jag har aldrig upplevt att den varit för kort. :)



    Och därför är det så trist att de inte behållit det på de nya modellernas sittdelar.
  • Funderingar01
    Judiths skrev 2014-01-03 15:42:50 följande:
    Vi har en Trille Viper 4S. Vår sufflett är kort men jag har för mig att den skulle göras längre på nyare modeller, kanske inte tillräckligt dock.



    Har kikat på den, men dels tycker jag fortfarande suffletten är för kort, och sen gillar jag den bara inte.
Svar på tråden Vilken barnvagn passar in på mina krav?