Inlägg från: Anonym (sjuk) |Visa alla inlägg
  • Anonym (sjuk)

    Mår jättedåligt över försäkringskassans utredning

    Min handläggare ska skicka mig till ett bedömningsteam igen. Jag mår jättedåligt över detta. Man skulle ju önska att försäkringskassan vore till för att hjälpa och stötta, men så har jag inte upplevt det de sista åren. Jag känner att jag inte ännu en gång orkar berätta om allt för nya människor. Och det hela är inte heller annat än ett redskap för försäkringskassan för att kunna utförsäkra sjuka människor.

    Hela systemet är fel, för folk blir bara sjukare av det, så även jag. Jag har legat vaken nästan varje natt sedan jag fick beskedet att jag ska skickas på en sån här utredning igen. Jag gråter och mår illa. Jag ser ju bara hela förnedringen med utförsäkring att ta vid. Att någon oerfaren och inkompetent människa ska bedöma hur jag mår. Precis som att jag inte vet själv hur jag mår...

    Jag orkar inte delta. Jag mår för dåligt. Måste man verkligen? Vad händer om man är för sjuk för att delta?

  • Svar på tråden Mår jättedåligt över försäkringskassans utredning
  • Anonym (sjuk)
    uttermamman skrev 2014-01-04 18:19:00 följande:
    Regeringen har verkligen lyckats med att få Sverige att bli ett kasst land att leva i. Grattis alla moderater!

    Precis. Personer som är sjuka ska inte behöva känna stress och press. Precis när jag på egen hand börjat hitta ett sätt att leva och komma frammåt, även om det går långsamt, ja så fort som det går lite frammåt och inte längre bakåt, DÅ är det dags för utredning. En massa möten och besök på försäkringskassans bedömningsteam.

    Först stressen med själva utredningen. Sedan hånet när handläggarens dom kommer i brevlådan. Utförsäkrad på 100%. Ångest, pappersarbete och omprövning...Jag blev jättedåligt av allt sammans förra gången. Min sjukdom har förvärrats och säkert förlängts med 1/2 år -1 år pga stress och arbete som föräkringskassan ställt till med. Vad annat är att vänta denna gång?

    Det värsta är ju att jag blir så dålig att jag tvingas lämna bort barnen. Nu har det precis börjat fungera bättre här hemma för att jag mår lite bättre. Och ja precis, då är det dags att sänka mig igen och ta mamman ifrån barnen. Så går det till.
  • Anonym (sjuk)

    Hoppas att han får rätt i omprövningsmyndigheten. Det är tufft att hålla på med att överklaga samtidigt som man är för sjuk att ta hand om sig själv.

    Jag trodde att även dom som var sjuka hade rätt att träffa en partner. Är det inte så alltså? Väldigt konstigt resonemang också att man kan börja arbeta i fall man klarar att gifta sig. Kanske är det så att du sköter det mesta i hushållet för att han inte orkar pga sjukdomen? Samhället borde vara tacksamma för att han löst hemtjänsten på egen hand. Ni borde fortsatt att bo isär, så hade han haft städ mm från kommunen och ni fick mer tid över för varandra.

    Det verkar inte vara mycket intersse här för den här frågan. Inte konstigt att folk röstar på moderaterna om dom inte förjupar sig mer än till tätaste blöjsort eller till vilket nagellack som håller bäst.

     

  • Anonym (sjuk)

    Jag puffar här.

    Undrar fortfarande vad som händer (juridiskt och ekonomiskt) om man är för sjuk för att delta i utredningen?

    Tex var jag för sjuk för att delta i allt sammans förra gången men åkte på delar av utredningen ändå.  Jag utförsäkrades. Blev än sjukare av allt sammans. Kan jag hänvisa till tidigare utredning och hur jag mådde av den och av utförsäkringen?

  • Anonym (sjuk)

    puff igen. Även om ni inte har svaret. Skriv gärna vad ni tycker.

  • Anonym (sjuk)
    Anonym (Mia) skrev 2014-01-05 10:14:00 följande:
    Om du inte deltar i utredningen kan det göra att din rätt till sjukpenning dras in. Då får du återgå i jobb eller skriva in dig på AF eller leva utan inkomst. Om du skriver in dig på AF hamnar du inte bland andra utförsäkrade, utan i en speciell grupp för utförsäkrade där kraven är lägre.
    Ok, så de personer som är för sjuka ör att åka och delta i utredningen, dom utförsäkras trots att dom är jättesjuka, för man måste delta.

    Och dom personer som orkar att åka och delta i uredningen, dom utförsäkras också, eftersom dom klarar att delta i utredningen som pågår i några dagar.

    Eller finns det personer som har rätt till sjukpenning även efter en sån här utredning? Vilka isf?


  • Anonym (sjuk)
    Anonym (Jag som vet) skrev 2014-01-05 10:18:58 följande:
    Förstår dig precis. Min flickvän är sjuk i en neurologisk sjukdom och försäkringskassans jidder med henne har gjort att hon valt att inte ha något med dem att göra. Stackarn lever på ca 1000-1300kr i månaden efter alla utgifter är betalda. Men hon klarade inte av stressen. Ironin är att hennes sjukdom medför att hon inte klarar av stress och ska inte utsätta sig för stress heller. Något försäkringskassan skiter i. Konstanta förtäckta hot från deras sida.

    Glad jag är frisk
    Jag är inte förvånad. Jag känner också en person som valde att stå utanför systemet tills hon blev frisk igen just pga stressen och pga saker som inte stämde som de skrev om henne.

    Det är jobbigt att vara i en sån här beroendeställning till myndigheter. Att bli granskad in och ut. Jag vågar knappt gå utanför dörren. Jag kan ju se frisk ut om jag har otur, eller någon som ser mig kan tro att jag ser frisk ut, jag har ju röd mössa på mig, och det har man bara om man är frisk. (Ursäkta ironin, men det finns många korkade människor.)
  • Anonym (sjuk)
    MrsHughes skrev 2014-01-06 17:12:17 följande:
    Det man måste förstå är att läkarna och FK har olika uppgifter. Läkarna ska beskriva funktionsnedsättningar och aktivitetsbegränsningar och FK bedömer om det trots dessa finns en arbetsförmåga.

    Jag har läst säkert tusen läkarintyg och i de allra flesta står det att arbetsförmågan är helt nedsatt på grund av sjukdom.

    Aktivitetsbegränsningarna är ofta beskrivna så här: xx är trött och ledsen, sover dåligt, tidiga uppvaknanden. Kan inte stå till arbetsmarknadens förfogande.

    Eller: Smärta i vä axel, kan inte lyfta tungt eller arbeta med armarna över axelhöjd.

    Eller: värk i höger knä. Kan inte gå i trappor eller långa sträckor. Sover dåligt på grund av värk. Nedstämd.

    Så här ser många läkarintyg ut. I de ärenden som jag ser ska personen ifråga oftast bedömas mot normalt förekommande arbeten och i mina (påhittade) exempel så finns det definitivt arbeten som är normalt förekommande som personen skulle kunna klara. De är ofta låsta vid de arbete de hade innan de blev sjuka och förstår inte/vill inte förstå att efter dag 180 är det ny bedömningsgrund som gäller.

    Det klaga på regeringen men var det verkligen bättre förr när en människa kunde gå sjukskriven i tusen och åter tusen dagar utan att FK hörde av sig? Och vill ens S tillbaka till hur det var då? Tveksamt.

    Bedömningen är för hård. En sak är att utförsäkra. En annan är hur verkligheten ser ut för dom som är sjuka som blir utförsäkrade. Det stämmer ju inte alls att människor klarar arbete i den omfattningen som dom utförsäkras till. Jag tycker det verkar som om systemet har skapats av människor som saknar insikt och som aldrig själva har varit riktigt sjuka.

    Tvärt om så skapar systemet stress och mer sjukdom.

    Jag skulle vilja se ett mer mänskligt sjukförsäkringsystem. 
  • Anonym (sjuk)
    Bestemor skrev 2014-01-06 17:26:16 följande:
    Försäkringskassan skickade mig också på teamutredning. Det behöver inte vara negativt.
    De är ju inte där för att kritisera dig. De är ett team som tillsammans tittar på vilka besvär du har och vad som kan göras för dig.
    Problemet är inte bara stressen kring ev utförsäkring. Problemet är också att jag är så pass dålig att jag inte klarar vardagen. Jag skulle tex behöva gå i terapi för allt som jag har gått i genom både fysiskt och psykiskt, men jag är för sjuk för att klara att ta mig iväg till psykolog. Så jag klarar inte utredningen varken fysiskt eller psykist.
Svar på tråden Mår jättedåligt över försäkringskassans utredning