Inlägg från: lizzi1234 |Visa alla inlägg
  • lizzi1234

    min 4,5åriga kille :(

    Mitt mellanbarn är 4,5 år. Han är inne i en jobbig period. Det har han varit ett tag nu. Han gillar inte dagis så värst just nu. Han har ingen bästis. Han äter knappt ngt. Han slår storebror och bråkar en del med honom. Ena stunden är han go och liten men andra stunden är han rastlös och hittar på knäppa saker. Vi säger att han ej ska slå när han blir sur. Han säger att han vet men glömmer av. Det känns som man bara skäller och säger åt hela dagarna.
    När han har tråkigt blir han värre och hittar på saker som att störa storebror, trampa på grejer, bröta runt,hoppa i soffan etc.
    Han hittar även på saker ibland så man vet ej vad som är sant eller inte.

    Är detta vanligt för åldern eller vad händer? Fram tills strax innan 4 år så var det bättre.
    Jag blir så ledsen för hans skull men även för oss andra somtycker att han mest är jobbig just nu.

    tips och råd?


  • Svar på tråden min 4,5åriga kille :(
  • lizzi1234

    Fler med input?

    Tv funkar ibland. Men han vill hellre leka. Han kan sitta o pussla tex så då kan han konc sig men det är oftast rörliga och buffliga lekar han gillar.

    det mest tråkiga är att han bara slår till storebror i tid och otid när han blir lite sur eller går förbi han.......

  • lizzi1234

    Ok tack. Skönt att höra att det finns fler. Jag får vänta ett tag till så får vi se:)

Svar på tråden min 4,5åriga kille :(