• Haskel

    När blir "pappas kompis" flickvän?

    Bemsan skrev 2014-02-03 14:40:36 följande:
    Hade ett långt samtal med min kille i helgen, gjorde klart för honom att jag inte tänker sova över fler gånger innan jag kan sova i hans säng med honom (och eventuella bonusar), men inget mer sova i gästrummet.
    Det förstod han, men han säger hela tiden att han inte vill stressa fram med barnen. Det har jag all förståelse för! Jag är helt på det klara med att det kan ta några månader innan jag kan sova över, men varför inte låta barnen känna mig som den jag är - pappas flickvän?!
    Han säger att han vill bespara barnen från funderingar som ; "är hon vår nya mamma?" "ska ni flytta ihop?" "ska ni skaffa barn?". I mina tankar kommer vi att få dem frågorna oavsett när vi berättar, så varför hålla på och ljuga för dem?? är det inte bättre att bespara dem från de tankar och funderingar som finns nu, där dem inte får några svar och istället ta dem andra frågorna i en dialog till barnen, och besvara dem så bra som vi kan.

    Jag vet att jag inte har egna barn, är dock utbildad att arbeta med barn inom KBT, och ljust då att prata tankar och känslor. är jag helt ute å cyklar??

    Jag hade lagt benen på ryggen för längesedan om det inte var för att jag älskar denna man nåt så fruktansvärt mycket! (jo, ibland är det faktiskt fruktansvärt att älska någon så mycket)...
    Jag berättade för mina barn (då 5,4 och 2år) precis innan de skulle träffa min nya. Min nya var inte heller för mig så mycket annat än "pappas kompis", då hon var väldigt mycket äldre än jag. Vi umgicks, pratade, kramades och hade sex, för att vi trivdes med det. Varken hon eller jag trodde på något "seriöst förhållande". Jag presenterade henne bara som en "god vän som kanske skulle bli pappas flickvän". Detta tyckte ungarna var helt naturligt, och pussas kramas, dela säng var inget konstigt. Vi var däremot noga med att "min vän" inte tog någon mammaroll/föräldraroll. Just för att hon "bara" skulle vara en vän till barnen också. Om det tog slut mellan skulle det inte bli ytterligare en "separation" för barnen. 
    Var ärliga för barnen, de förstår att inte enbart mamman och pappor pussas. Utan även de som kanske ska bli mamma och pappa/man och hustru så småningom.
Svar på tråden När blir "pappas kompis" flickvän?