BF Oktober 2014
Undrar lite, är det ngn mer som just passerat v 12 som fortfarande får lite växt/molvärk?
Undrar lite, är det ngn mer som just passerat v 12 som fortfarande får lite växt/molvärk?
Undrar en sak, hur gör ni andra me lyft? ja framförallt lite tyngre? Ni som har barn ex på 3-4 år osv, bär ni upp dom , lyfter ni osv? Första gng jag e gravid med småbarn , haha
Det här blir nog också september.. Jag vill gärna ha kontakt med fler tvillingföräldrar. Jag fattar ingenting, hur gör man med allt? Amning o sova o föda o allt?? Nån som kan hjälpa en kvinna i chock. Maila!
Tänkte att jag skulle ge en lite mer tydlig bild av mig själv då jag ser att vissa upplever mig som otrevlig...kall osv.. Jag är inte det utan snarare tvärtom, så känner jag sympatier, glädje å sorg så som alla andra...Jag vet att ni upplevde det som om att jag klagade å gnällde på dom som skriver om sitt illamående,ont osv..men jag menade inget illa med det, jag kände däremot att det stressade upp mig så otroligt mkt pga min bakgrundshistoria..
2009 så förlorade jag en liten i graviditeten, hon skulle heta Opfelia, å vi var så lyckliga att äntligen efter flera års kämpande så var det vår tur...men gud ville annat....jag mådde illa, jag kräktes å hade ömma bröst...så detta kom såklart som en chock, ännu större chock var när min dåvarande man lämnar mig på sjukhuset när jag håller på att förblöda. Jag skriver INTE detta för att få sympatier, eller tycka synd om osv, utan jag vill bara förklara varför jag blev sönderstressad när vissa "klagade" över sitt illamående när jag såg det som ett gott tecken själv ,men miste inte bara barnet utan även mannen som inte orkade stötta mig i min sorg.
vi sågs inget alls jag å mannen på många månader men beslutade att försöka igen trots allt, ja fråga mig inte...jag vet inte själv, Men jag fick vårt barn pga det korta försöket å han e nu 3 år gammal :)
Vi lever inte tillsammans idag och barnet jag väntar är med ngn annan, Jag uppskattar denna tråd där även jag får fråga saker mm. men det är turbulent omkring mig just nu å det får mitt humör att svajja utöver alla hormoner.
Ang illamående, jag kräktes sj denna gng i 10 dagar konstant, å det upphörde över en natt, vilket satte igång tankar fr tidigare upplevelser...å jag nästan önskade att jag mådde illa igen bara för att få känna mig gravid å att allt var som det skulle....så läser man tjejer som e såå trötta på sitt illamående å jag kände bara, åhh men jag tar det gärna för jag e livrädd, jag känner typ nästan inget alls...
Men jag menade inget illa emot ngn, jag menade inte att såra eller trampa på tår...
Oj vad sent, är de alltså rul ni har i v 22 typ? Här har man de i v 17-19 tror jag, de blir ju en väldigt lång väntan! Pratade med min väninna igår, hon är 36 (första barnet) och inskriven på smvc och är i v 32, hon kan räkna på en hand hur många gånger hon varit där fram tills v 30, nu blir de ju lite tätatre! Hittils har vi gått på kontroller varannan vecka men nu är de slut på de, jag tycker de känns jätte långt emellan gångerna :p
Ngn mer som bestämt namn än? jag har 3 namn klara på varje barn ;)
[quote=72826967][quote-nick]kalleankan skrev 2014-03-22 20:09:26 följande:[/quote-nick]Har haft lite symptom hela tiden, och nu säkert i spökveckorna. Köpte en doppler idag på teknikmagasinet för o lyssna om det var ngt där, tog inte lång tid innan jag hörde :D Med sonen fick jag lyssna 3 dar i sträck innan jag hörde ngt.. Skönt att veta att hjärtat bankar på trots att man känner sig så ogravid :) Ang namn så har jag Harry, olle eller lo, som jag kommer på nu.. Inte tänkt så lång Åå en sån ska jag beställa ![]()
Går in i vecka 13 med blandade känslor,ännu bruna flytningar ! Vi har två namn Loke eller Freja
Ni kommer väl ihåg bildtråden!! De är dålig fart i den, In med era fina små kulor eller andra bilder<3
www.familjeliv.se/Forum-2-12/m72493121.html