Inlägg från: Anonym (Orolig) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Orolig)

    Blödning efter provera?

    Hej,
    jag har inte fått tillbaka min mens sen avslutad amning juli-2013 och har nu ätit 10 mg provera i 10 dagar. Tog sista tabletten i lördags morse, när bör jag få en blödning? Om jag inte får en blödning och inte är gravid, vad beror det då på?


    Tacksam för svar!!!

  • Svar på tråden Blödning efter provera?
  • Anonym (Orolig)

    På vilket sätt är kroppen i obalans? Finns det inget annat sätt att få kroppen i balans, t ex pergotime? Jag har alltså en önskan att bli gravid.

  • Anonym (Orolig)

    Hur vanligt är det att det krävs mer än en omgång med provera för att få igång kroppen? Ifall min önskan är att bli gravid, kan man då fråga om att få pergotime direkt eller måste man på något sätt få igång en blödning INNAN man kan börja med det?

    Min menstruation var oregelbunden redan från första början när jag fick mens som 12-åring, har sedan i perioder haft ätstörningar och då endast fått "mens" med hjälp av p-piller. När jag slutade med p-piller när jag var normalviktig fick jag mens efter ett par månader men hade då ca 45 dagars cykel...så något verkar vara lite konstigt i min kropp. Och eftersom vi gärna vill ha ett syskon till vår lilla dotter är jag väldigt mån om att snart få hjälp.

    Ifall man börjar med pergotime utan att ha haft en blödning innan, innebär det då att pergotime inte kommer att funka som det ska och man alltså inte har några chanser att bli gravid eller?

Svar på tråden Blödning efter provera?