• bb2014

    IVF under 2014

    Jag undrar också hur man räknar en graviditet. Är det ägglossning från äggplock eller räknar man efter mensens första dag?

  • bb2014

    Heidi82 & BinniBoo, Misstänkte att det var så. Tack!

  • bb2014

    Det skiljer sig säkert mellan FET och ET. Eftersom ni väntat in er naturliga ägglossning. Vid ET fejkar man ju en "perfekt" menscykel eller vad man ska kalla det. Gör ET ca 2 veckor efter mensens första dag. Jag hade äggplock idag. Hade mensens första dag för 13 dagar sen och ET på onsdag.

  • bb2014

    ...så 2+0 hade stämt bra för min naturliga menscykel också. Om man räknar från äggplock vs. Sista mensens första dag.

  • bb2014
    Bell13 skrev 2014-06-27 16:20:01 följande:

    Jag beklagar verkligen. Jag hade testdag idag och det visade att jag inte längre är gravid. Tråkigt men bara att acceptera för mig. Till hösten tar vi nya tag med äggdonation i Köpenhamn och hoppas på att få ett barn den vägen


    Åh Bell13, beklagar :(
  • bb2014
    Asiela skrev 2014-06-28 10:17:17 följande:

    Jag har varit inne och läst lite i denna tråd och hoppas det är ok att jag ställer en liten fråga?

    Efter utredning visade sig att jag och min sambo troligen aldrig kommer få barn på "vanligt" då min sambo har väldigt få spermier. Mig hittade de inga "fel" på förutom att jag har oregelbunden ägglossning, snittar på ca 50 dagar. Vi ska träffa läkaren den 1 sep för att diskutera IVF och vad jag förstått så kommer han då skicka remiss så vi hamnar på väntelistan. Vi bor i Sörmland och tillhör då Uppsala. Min fråga är nu hur lång väntetid det är innan det är dags för IVF? Jag vet att det är olika från landsting till landsting men skulle gärna vilja ha ett litet hum om vad jag kan sikta in mig på. Tack på förhand!


    Är du säker på att ni tillhör Uppsala. Finns ju fler kliniker i Stockholm?

    Vi gör IVF med remiss i Stockholm (bor i Stockholm) och här är det som sagt lång väntetid. Så någon vecka efter att vår läkare på IVF Kliniken i Stockholm (vi betalade för utredning där) skickat vår remiss till Huddinge så ringde jag dem och frågade om den var godkänd och registrerad (här kan sjukhusen vara långsamma att höra av sig)

    Det var den. Då ringde jag Vårdkansliet och berättade och sa att jag ville använda nig av vårdgarantin och att jag önskade att vi fick komma till samma klinik.

    En månad senare fick jag kallelse till IVF Kliniken igen. Sen tajmade det min mens så bra att vi kunde starta bara någon dag senare.

    Ang. Att börja med behandlingen beror på om ni ska göra långa- eller korta protokollet. Om kliniken ska ha semesterstängt och din egen menscykel.

    Men om du är på så går det alltså väldigt snabbt med remiss.

    Vårdgarantin är ju att du ska få vård inom 3 månader, men du kan vända dig till Vårdkansliet direkt om du vet att sjukhuset du blivit remitterad till har längre väntetider.
  • bb2014
    Sara Kamilla skrev 2014-06-29 09:28:54 följande:

    Tänk oxå på att alla landsting kör lite olika. Man har "3" gratis försök. I Sthlm är det tre uttag och då alla ägg ni lyckats få ut tillbaka ( vilket kan betyda massor med försök) i andra landsting kan tre försök betyda tre insättningar.


    Ja just det! Det bra att påpeka också.

    Alla landsting har tre försök, men som sagt vissa räknar ju per uttag och insättning.

    Landstinget får dock säga nej om t.ex läkaren tycker att ett tredje försök ändå inte skulle leda till en graviditet pga att de hittat något fel. Men då gäller det att stå på sig om man tycker annorlunda.

    Man måste vara frisk för att vara sjuk. Nu ät de flesta av oss inte sjuka. Men man måste ha drivkraft när man är i vården! :)
  • bb2014
    Sara Kamilla skrev 2014-06-29 09:45:41 följande:

    Ja det är väl så, tragiskt tycker jag!

    Jag har en vän nära Bollnäs som bara fick ut 4 ägg var av 3 klarade nerfrysning. Två misslyckande och ett kvar nu. Bara det stressar ju ihjäl en.

    Jag hade 15 i frysen, det tog på första. Kände att det blir som det blir jag har ju massor försök kvar. Plus att jag kan plocka ut 2 gånger till.

    Det är så orättvist! Alla borde få samma chanser!!!


    Håller med. Det blir ju en stress i sig. Vård ska vara lika för alla.
  • bb2014
    plopp76 skrev 2014-06-29 10:36:26 följande:

    I Småland, Jönköping där jag bor, är det två försök som gäller. Vi hör till Linköping. Men jag undrar om det är plock eller totalt dom räknar då. Nån som vet?

    Nu får vi visserligen betala själva i höst och därmed även välja klinik, så vi kör Göteborg istället.


    Gissar, och understryker att jag gissar, att det är två IVF försök. Alltså färskåterflrande. Och då räknar de inte in de frysta äggen. I vissa landsting är det 1 IVF + 1 FET t.ex.

    Här är lite intressant läsning:

    www.dagensmedicin.se/nyheter/ivf-regler-gors-lika-over-landet/
  • bb2014

    Tjuvtestade idag på RD11 (2dagars) Fick ett svagt plus på gravsticka. Väntade nån timme och tog ett vanligt CB. Blev plus efter 1 minut!!

    Vi kan nog inte riktigt förstå det. Kommer nog fira efter testdagen som är på fredag. Vågar inte ta ut det helt i förskott! :)

    Ovitrellen tog jag för 16 dagar sen, så den är ute. Har testat negativt innan detta positiva.

    KattaochAnja, grattis! :)

Svar på tråden IVF under 2014