• Flizus

    Vegetariska smörgåspålägg

    Ni som har vegetariska barn, vad ger ni dem för pålägg på smörgåsen? Känner att jag behöver lite inspiration.

  • Svar på tråden Vegetariska smörgåspålägg
  • Flizus
    SysterSelma skrev 2014-02-27 17:57:35 följande:
    Flizus: haha! Ja men även gott och inte så stor skillnad tycker jag själv, med rätt kryddning :) kan ju va ett smidigt alternativ då avokado är dyrt, långväga ifrån och blir dåligt snabbt :)
    Jo, det stämmer. Att det håller i kylen är förstås en fördel. Jag får se om jag vågar prova... 
  • Flizus
    maritbinge skrev 2014-02-27 18:00:13 följande:
    Det var därför jag skrev hummus inom citationstecken, förstår du. Jag tycker att man hittar många bra recept om man googlar t.ex. "hummus cauliflower". 
    Ok. Men är det samma kryddning då? Det är förstår olika. Jag ska kolla upp det, tack för tipset!
  • användarnamn1

    Antar att du bor i ett mindre samhälle eftersom det inte finns mandelsmör att få tag på, och då kanske inte heller Astrid och apornas utbud finns (- fast du kanske kan be en butik beställa hem). Andra alternativ är att köpa glutenmjöl om du är i en större stad nån gång, eller beställa hem - det ska också gå. Sen kan du tillverka egna "kött"pålägg. Den här är ganska lätt att göra: blog.fatfreevegan.com/2007/04/veggeroni-seitan-pepperoni.html  Bjästflingor (som kan finnas i hälsokost butik) är viktigt i smaksättningen, men i övrigt kan du ändra lite i smaksättningen. Jag gillar ganska rejält med liquid smoke, och man kan även ha i till exempel chili eller lite sambal olek - men det kanske inte barnet tycker om. Blir bra bakad i folie i ugn. Viktigt att den bakas tillräckligt länge, annars är det som gummi.
    Ett annat recept: www.vegandad.blogspot.se/2008/09/hickory-smoked-veggie-turkey-lunchmeat.html  (ett tips är att man kan använda ett durkslag i en stor kastrull, med lock på och lite vatten i botten som man fyller på vid behov, som ångkokare om man inte har nån)

    Nu är det här ju lite mer avancerade grejer, som man kanske inte orkar göra varje vecka, men det kan vara kul ibland.

    Det finns exempel på bakade bönpastejer också, som man kan googla fram eller experimentera med.

  • Idun

    Färskost, Keso, Gurka. Jag gillar färskost och groddar men vet inte vad barn gillar :)

  • maritbinge
    Idun skrev 2014-02-27 18:47:37 följande:

    Färskost, Keso, Gurka. Jag gillar färskost och groddar men vet inte vad barn gillar :)


    Keso är sällan vegetariskt, kan vara bra att veta. :)
  • maritbinge
    SysterSelma skrev 2014-02-27 18:52:30 följande:
    Maritbinge:

    Är det löpe i keso oxå? Eller något annat?
    Yes, jag tänker på löpe! Det finns förstås ost utan löpe men just keso utan löpe verkar vara väldigt svårt att hitta. 
  • Lady Paraplyh

    Jag är själv vegetarian och har ost i olika former (älskar färskost) och hommus då jag äter mackor.

Svar på tråden Vegetariska smörgåspålägg