Komplex över min näsa
Jag har ALLTID haft en dragning till män med stora näsor, det är skitsnyggt och ger karaktär till utseendet! Tänk Christopher Eccleston, Adrien Brody, Ralph Fiennes, Liam Neeson, killen i Amelie från Montmartre m fl - näsan i kombination med vackra ögon är oftast vad som "gör" utseendet för mig.
Det finns säkert dem som tycker att en "ful" näsa förstör utseendet också, men här går ju meningarna isär om vad som egentligen är en ful näsa. Jag fullkomligt avskyr alla plastikopererade likriktade små docknäsor som är resultatet av det sjuka hollywood-idealet. Tack och lov är inte manliga skådespelare lika utsatta för denna likriktning, eller har andra ideal, så de kan behålla sina urtjusiga näsor.
Om tjejer stirrar på dig på bussen kan det mycket väl vara för att de har samma ideal som jag själv, d v s de går igång, kanske på hela ditt useende, men framför allt tack vare din näsa.