Inlägg från: Anonym (Skitprat) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Skitprat)

    Min dotter skär sig =(

    Anonym (Mimmi) skrev 2014-03-03 11:32:49 följande:

    Som tjej med självskadebeteende så tycker jag att du handlar förjävligt. 
    När en mår såpass dåligt att en medvetet väljer att skada sig själv så mår en inte bättre av att omyndighetsförklaras och kränkas genom att tvingas ha olåst dörr på toaletten och ständigt övervakas. Jag kan garantera dig att det enda som kommer att hända är att hon hittar nya sätt att skada sig själv på samt att hon börjar må sämre av att du behandlar henne såsom du gör. 

    Sen är det naivt att tro att du vet varför hon mår dåligt: ja du har dina misstankar men SLUTA bete dig som om du ÄR din dotter. Får sjuka obehagskänslor av att läsa dina poster för de skriker översitteri och jag minns så väl hur det var att ständigt förminskas till att vara "ett fall" i början av BUP, SOC och LVU-cirkusen. ALLA - såväl min familj som de professionella jag mötte - behandlade mig som ett fall snarare än en människa och jag skulle SÅ mycket behövt att åtminstone min familj erkände att jag var människa framför något annat. 

    Förstår att du inte vill något annat än att hon ska må bra och jag förstår din reaktion som mamma men snälla försök att bara vara där för henne och sluta skuldbelägga henne (ja det är det ju gör när du handlar såsom du gör, tyvärr). Hon behöver en mamma, inte ytterligare en kontrollerande myndighetsperson som inte innehar tillit mot henne. 


    Det där är skitprat.

    Att skära sig ska TYDLIGT markeras att det är fullständigt oacceptabelt.

    Ts, fortsätt du att vaka som en hök! Om det behövs; gör redigt allvar i saken och stanna inne med dottern en vecka då hon inte får vara ifred en sekund.
  • Anonym (Skitprat)
    Anonym (Skitprat) skrev 2014-03-03 12:04:19 följande:
    Det där är skitprat.

    Att skära sig ska TYDLIGT markeras att det är fullständigt oacceptabelt.

    Ts, fortsätt du att vaka som en hök! Om det behövs; gör redigt allvar i saken och stanna inne med dottern en vecka då hon inte får vara ifred en sekund.
    Så kommer hon INTE att vilja ha det igen, så då slutar hon skära sig.

    Annars blur det samma visa en gång till säger du.
  • Anonym (Skitprat)
    MikNis skrev 2014-03-03 12:08:12 följande:
    Ok på vilket sätt löser det problemet?

    Att hon slutar skära sig?  
    eller att hon får hanterat traumat? 
    På det vis som beskrivs i inlägget under.
  • Anonym (Skitprat)
    Anonym (Mimmi) skrev 2014-03-03 12:06:31 följande:
    Fruktansvärt inhuman syn på självskadebeteenden du har. 
    Givetvis ska det inte gå omärkt förbi men det ska ALDRIG bestraffas. 
    Det är inte straff. Det är en fullständigt logisk konsekvens om du vill skydda ditt barn.

    Om nån annan ville skära i ditt barn, skulle du lämna dem ensamma då? Naturligtvis inte, eller hur?

    Då ska du inte lämna henne ensam nu heller.
  • Anonym (Skitprat)
    Anonym (Mimmi) skrev 2014-03-03 12:06:31 följande:
    Fruktansvärt inhuman syn på självskadebeteenden du har. 
    Givetvis ska det inte gå omärkt förbi men det ska ALDRIG bestraffas. 
    Samma syn som vården då. Det kallas extravak.

    Man lämnar inte självfarliga personer ensamma, det säger sig självt.
  • Anonym (Skitprat)
    Anonym (Kaos) skrev 2014-03-03 12:11:55 följande:

    Jag vakar, men jag vakar backandes från och med nu.


    Nej, det ÄR inte acceptabelt och det har jag markerat med, att jag inte stöttar hennes beteende och det rådet fick jag från kuratorn, MEN i det, är det också viktigt att samtidigt försöka få henne att förstå ATT jag finns där och älskar henne...så sett är det väl det enda jag har fixat hittills..


    Det är inte mindre frustrerande och ja, jag tappar väl sanset ibland ..


    Men det går inte att hålla henne inlåst, det gör henne bara mer arg och hatisk och det behöver hon inte just nu, samt att mår hon inte bra psykiskt, så försvinner det knappast efter en veckas inlåsning med mig...


     


    Såklart blir hon arg. Det spelar ingen roll. Du måste skydda henne. Det är det enda viktiga.
  • Anonym (Skitprat)
    Anonym (Mimmi) skrev 2014-03-03 12:15:08 följande:
    Att vara professionell vårdperson och familj är inte samma sak, och det hoppas jag du förstår.
    Det är inte ens i närheten av samma svek att vara övervakad av vården som av sin familj. 
    Nu har jag sagt vad som funkar.

    Att jamsa med är inte alltid det bästa.

    Ts, lycka till.
Svar på tråden Min dotter skär sig =(