Inlägg från: Lucius Vorenus |Visa alla inlägg
  • Lucius Vorenus

    Får ta "studenten"

    Jag tycker att du bör kontrollera med skolan om IM öht tar studenten. Jag har jobbat många år på introduktionsprogrammet och vi har aldrig haft någon studentexamen för våra elever. Dock är det många av mina elever på övriga program som dragit på sig den vita mössan, trots ett flertal underkända betyg i bagaget.

    Introduktionsprogrammet är ju inget nationellt program där eleverna förväntas gå tre år i samma klass, snarare förväntas vi göra allt för att eleverna ska slutföra programmet så fort som möjligt.

  • Lucius Vorenus
    nuharjagbytt skrev 2014-03-08 09:28:32 följande:
    Jag tycker du ska kolla med skolan hur de gör med IM eleverna. Vore ju lite konstigt om ni räknar med student om hon inte har någon grupp att springa ut med. Utspringet brukar ju göras klassvis.

    Men jag tror att möjligheten kommer att finnas. En bekant tog studenten från Gymnasiesärskolan så då borde även IM elever kunna ta studenten.



    Gymnasiesärskolan har egna kursplaner. IM faller under grundskolan. Således två skilda enheter.
Svar på tråden Får ta "studenten"