• Anonym (ts)

    Ta reda på otrohet?

    Hur kan man få reda på om ens partner är otrogen? Tips tack

  • Svar på tråden Ta reda på otrohet?
  • Anonym (mamma)

    Om du tror att din partner är otrogen så tycker jag att du först och främst prata med din partner och fråga rakt ut. Var ärlig och förhoppningsvis är din partner ärlig emot dig.
    Kan du ändå inte lita på partner så bör du själv tänka igenom om du vill leva med den personen, eller om du kanske måste ta tag i din svartsjuka..

    Man kan inte leva med någon man inte litar på, grunden i ett hälsosamt förhållande är tillit.
    Lycka till!

  • kanalltidblibättre

    framför allt lägga ihop 1+1 magkänslan har ofta rätt!!

    Tala om det.

    Efter det:

    Stämma av fakta som du ev känner till vid olika tider, dvs ställa frågor om allt och inget
    Inte ha helt förutsägbara och fasta vanor själv. Kom hem helt plötsligt tex för du hade glömt "kuveret" eller något.  

    kolla mobiltelefon och dator  (keyloggers etc om du inte har tillgång till lösen)
    telefonoperatörernas samtalslistor

  • Anonym (trueman)

    Hej TS och alla andra!

    Skall under dagen skriva en längre text till dig med tips och ideer.
    Kan mycket om detta ämnet.

    Men till att börja med, ta INTE upp det med din partner innan du vet mer. 
    Nära 90 % av alla otrogna ljuger när dom blir konfronterade, förutsatt att det inte finns bevisning mot dom som inte går att prata bort. men har du inte tillräckligt på fötterna vid en konfrontation är det ingen ide att ta upp det med din partner.
    Den som är otrogen har redan passerat en moralisk gräns och kommer fortsätta ljuga om det i 9 fall av 10.

    Som sagt du skall då en längre text senare under dagen om tips och ideer hur du kan avslöja det.

  • P30

    Ja, du kommer nog att få en del svar här. Undersökningar visar ju att varannan sambo/fru/make är otrogen vid något tillfälle så det är inte helt ovanligt.

    Några saker du kan fundera på först:
    1. Har du tendenser att oroa dig och har du funderat i dina tidigare förhållanden på om din partner är otrogen? Om du är den typen av orolig person bör du fokusera på att jobba med dina trust issues istället för att ägna dig åt att spåra din partner.
    Om du är osäker på hur du är med detta, fråga din bästa vän - är jag orolig i onödan och är DET något jag skall ta tag i eller finns det ett faktiskt problem här.

    2. Otrohet kan orsakas av många saker. Några av de sakerna bär din partner 100% av ansvaret för och några saker är relationsrelaterade och är något ni har ett gemensamt ansvar för. Så ställ följande frågor: har vi ett bra förhållande, har vi ett fungerande sexliv, tar vi hand om vårt förhållande, gör vi schemalagda saker bara för oss - för att vi skall må bra eller lever vi i villfarelsen att ett förhållande bara skall fungera automatiskt?
    Om det är så att din partner har ett mycket stort bekräftelsebehov och där du känner att du inte kan/vill/orkar fylla det så finns det en potentiell risk där. Om det är så att ni slutat ha sex är det förstås en potentiell risk. Om allt är som det brukar, men du känner dig osäker på förhållandet kanske du skall ta en titt på punkt 1.

    3. Många personer som är väldigt oroliga för att partner är otrogen har själv problem med det där och har antingen en historia av upprepad otrohet eller i alla fall ofta förekommande tankar åt det hållet. Det är ju bara du i världen som känner till hur det faktiskt är med den saken - men ÄR det så kanske du istället skall ha ett öppet förhållande. Då tillåter man varandra att ha sex med andra under kontrollerade former - dvs exakt så som ni vill ha det. Det är inte ovanligt med regler som "inte med någon som bor i samma stad, bara när en är ute och reser, aldrig utan kondom, aldrig mer än en gång med samma person, berätta det innan så jag kan använda veto, berätta inget någonsin osv". Observera att reglerna sällan är samma åt båda håll. Reglerna är till för att hantera oro kring att den andre skall försvinna. Några behöver många och hårda regler, andra behöver det inte.

    4. Stäm av hur många av tecken på otrohet som finns. Och lura inte dig själv, var riktigt ärlig, vare sig du "hoppas" att hen är otrogen eller inte. Några av de vanligaste:
    A. Full koll på mobilen nuförtiden. För ett halvår sedan kunde hen glömma mobilen på natthusbordet hela lördagen, nu släpps inte kontrollen ens när personen går in i duschen. Samtal vid konstiga tider, sms som försöker döljas eller raderade sms.
    B. Lås på telefonen. Plötsligt finns det en kod på hens telefon som aldrig funnits där förut och personen berättar inte koden för dig.
    C. Ändrat datorbeteende - från ointresserad av datorer till att ägna all tid åt datorn, framför allt efter det att du lagt dig.
    D. Köper nya underkläder, har ändrat inriktning från bekväma till snygga/sexiga. Har ändrat klädstil på jobbet som inte har med ny position etc att göra.
    E. Ändrat träningsmönster. Nu långa ensamma löpturer sent på kvällarna eller långa promenader. Om du ringer är det upptaget eller så svarar hen inte / blir irriterad för att du ringer även om det bara sker en gång.
    F. Ändrat telefonbeteende. Tidigare upptagetton vid upptaget, nu ser personen vem som ringer och väljer att svara eller inte. Detta för att du inte skall få upptagetton vid de sena promenaderna/löprundorna/cykelrundorna.
    G. Ändrad inrimrakningsstatus. När ni träffade var det alltid nyrakat och välvaxat. Sen förföll det fullständigt och var total 70-tals-urskog under lång tid. Plötsligt har det där blivit viktigt igen. Detta är kanske den största enskilda varningssignalen.
    H. Plötsligt säkerhetsmedvetande: ändrade lösenord på mail- och facebook-konto. Tidigare samma lösenord på allt - ett lösenord hen berättade för dig - nu olika lösenord och kanske även tvåfaktorautencifiering.
    I. Mycket förändrade arbetstider, jobbar extremt mycket mer. Märkliga kundaktiviteter på helger, stannar utomlands på helger utan att ha gjort det förut.
    J. Aldrig tidigare haft vänner av motsatt kön och har nu plötsligt fått en mycket nära vän som hen umgås med mycket. Du får träffa personen ibland tillsammans med andra, men det är aldrig bara ni tre. Om du vill umgås själv med den personen blir det konstiga undanflykter.

    Observera att det i denna lista är stor tonvikt på förändring. Om personen alltid haft vänner av motsatt kön då är det ju ingen förändring att det dyker upp en ny - vi byter vänner ibland.

    5. Fråga de vänner som känner dig och känner er båda om de tror att det finns tecken på otrohet, men innan du frågar fundera på var deras lojalitet ligger. De kommer inte att svara ja om lojaliteten sedan 20 år finns hos din partner om det inte är riktigt ugly och om ni inte kommit väldigt mycket närmare än vad de är med din partner.

    6. Plötsliga stora kontantuttag som är svårmotiverade. Hen har alltid handlat allt på kort tidigare, men nu har hen alltid en tusenlapp i kontanter i plånboken.

    7. Tomma sms-konversationer i telefonen. I många telefoner kan du radera meddelanden, men det finns kvar som ett tomt nummer i telefonen vid en specifik tid. Då raderar personen sms:en allteftersom hen får dem.

    Om allt av detta eller väldigt mycket stämmer håller jag med tidigare. Konfrontera inte innan du vet mer. Gör några stickprov när det gäller de allra konstigaste sakerna. Om personen sover mycket på hotell, fråga var hen bor och ring till hotellet på kvällen och be om att få tala med hen. Om personen inte svarar, ring på mobilen och fråga var hen är. Om hen säger att den är på hotellrummet, säg bara jag ringer tillbaka och ring till hotellet och be dem koppla dig.
    När hen ger sig ut för att cykla, åk iväg med bilen och säg att jag har en överraskning till dig efter en timme - var är du?
    Om personen har en iphone kan du använda find my iphone om du har apple-lösenordet. Det lösenordet behövs för att ladda ner en app, så be att få ladda ner något nytt roligt spel eller så vid tillfälle när hen kör bil. Du går in på icloud.com, skriver in apple-id och lösenord. Om telefonen är där hen sagt att hen skall vara så är det bra med det.
    Om personen är borta med bilen finns det enkla gps-loggers som man kan köpa på nätet för några hundralappar. Göm den på nåt bra ställe och kolla ett par dagar, eller stoppa ner en långt ner i jobbväskan.
    Begär ut samtalslistor...

    Observera att det faktiskt oftast är så att det är ok - och att om din partner kommer på dig med att spionera så är det förmodligen slut på förhållandet - oavsett om hen är otrogen eller inte om du inte har bevis.

    Om du inte får bevis - utgå inte ifrån att hen är bra på att dölja, utan utgå ifrån att du hade fel och att du får lägga ner det där och behandla dina trust issues istället.

    Om man är tillsammans med en person som varit otrogen förut (som jag) tycker jag att man har rätt att kräva vissa saker och ändå få ha vissa saker för sig själv. Min sambo får när hon vill gå in i min telefon och kolla sms, facebookmeddelanden, mail eller vad hon nu önskar. Hon får kolla i min dator. Det får hon göra när hon är orolig i rimlig mängd - rimlig mängd är inte åtta gånger om dagen, just nu är det kanske någon gång per halvår eller så.

    Om man är otrogen så lämnar alla spår efter sig av olika slag. Det kan vara att kalendern säger resa till tyskland måndag-onsdag, men hen säger att hen är borta hela veckan. Det kan vara att kalendern säger att resan varar en vecka, men biljetterna bara är några dagar osv. Det kan vara hotellkvittot som markerar att man bott två personer även om det bara varit en. Det kan vara roomservicekvitton som tagits privat med champagne på rummet när man borde vara ensam och hävdar att man jobbar.

    Lycka till! Och kom ihåg att du måste jobba upp tilliten om du inte relativt fort hittat tecken på otrohet, då sitter problemet inte i din partner, utan i dig.


    Om du gör som du alltid har gjort får du det resultat du alltid fått.
  • Anonym (ts)
    P30 skrev 2014-03-25 10:25:22 följande:

    Ja, du kommer nog att få en del svar här. Undersökningar visar ju att varannan sambo/fru/make är otrogen vid något tillfälle så det är inte helt ovanligt.

    Några saker du kan fundera på först:
    1. Har du tendenser att oroa dig och har du funderat i dina tidigare förhållanden på om din partner är otrogen? Om du är den typen av orolig person bör du fokusera på att jobba med dina trust issues istället för att ägna dig åt att spåra din partner.
    Om du är osäker på hur du är med detta, fråga din bästa vän - är jag orolig i onödan och är DET något jag skall ta tag i eller finns det ett faktiskt problem här.

    2. Otrohet kan orsakas av många saker. Några av de sakerna bär din partner 100% av ansvaret för och några saker är relationsrelaterade och är något ni har ett gemensamt ansvar för. Så ställ följande frågor: har vi ett bra förhållande, har vi ett fungerande sexliv, tar vi hand om vårt förhållande, gör vi schemalagda saker bara för oss - för att vi skall må bra eller lever vi i villfarelsen att ett förhållande bara skall fungera automatiskt?
    Om det är så att din partner har ett mycket stort bekräftelsebehov och där du känner att du inte kan/vill/orkar fylla det så finns det en potentiell risk där. Om det är så att ni slutat ha sex är det förstås en potentiell risk. Om allt är som det brukar, men du känner dig osäker på förhållandet kanske du skall ta en titt på punkt 1.

    3. Många personer som är väldigt oroliga för att partner är otrogen har själv problem med det där och har antingen en historia av upprepad otrohet eller i alla fall ofta förekommande tankar åt det hållet. Det är ju bara du i världen som känner till hur det faktiskt är med den saken - men ÄR det så kanske du istället skall ha ett öppet förhållande. Då tillåter man varandra att ha sex med andra under kontrollerade former - dvs exakt så som ni vill ha det. Det är inte ovanligt med regler som "inte med någon som bor i samma stad, bara när en är ute och reser, aldrig utan kondom, aldrig mer än en gång med samma person, berätta det innan så jag kan använda veto, berätta inget någonsin osv". Observera att reglerna sällan är samma åt båda håll. Reglerna är till för att hantera oro kring att den andre skall försvinna. Några behöver många och hårda regler, andra behöver det inte.

    4. Stäm av hur många av tecken på otrohet som finns. Och lura inte dig själv, var riktigt ärlig, vare sig du "hoppas" att hen är otrogen eller inte. Några av de vanligaste:
    A. Full koll på mobilen nuförtiden. För ett halvår sedan kunde hen glömma mobilen på natthusbordet hela lördagen, nu släpps inte kontrollen ens när personen går in i duschen. Samtal vid konstiga tider, sms som försöker döljas eller raderade sms.
    B. Lås på telefonen. Plötsligt finns det en kod på hens telefon som aldrig funnits där förut och personen berättar inte koden för dig.
    C. Ändrat datorbeteende - från ointresserad av datorer till att ägna all tid åt datorn, framför allt efter det att du lagt dig.
    D. Köper nya underkläder, har ändrat inriktning från bekväma till snygga/sexiga. Har ändrat klädstil på jobbet som inte har med ny position etc att göra.
    E. Ändrat träningsmönster. Nu långa ensamma löpturer sent på kvällarna eller långa promenader. Om du ringer är det upptaget eller så svarar hen inte / blir irriterad för att du ringer även om det bara sker en gång.
    F. Ändrat telefonbeteende. Tidigare upptagetton vid upptaget, nu ser personen vem som ringer och väljer att svara eller inte. Detta för att du inte skall få upptagetton vid de sena promenaderna/löprundorna/cykelrundorna.
    G. Ändrad inrimrakningsstatus. När ni träffade var det alltid nyrakat och välvaxat. Sen förföll det fullständigt och var total 70-tals-urskog under lång tid. Plötsligt har det där blivit viktigt igen. Detta är kanske den största enskilda varningssignalen.
    H. Plötsligt säkerhetsmedvetande: ändrade lösenord på mail- och facebook-konto. Tidigare samma lösenord på allt - ett lösenord hen berättade för dig - nu olika lösenord och kanske även tvåfaktorautencifiering.
    I. Mycket förändrade arbetstider, jobbar extremt mycket mer. Märkliga kundaktiviteter på helger, stannar utomlands på helger utan att ha gjort det förut.
    J. Aldrig tidigare haft vänner av motsatt kön och har nu plötsligt fått en mycket nära vän som hen umgås med mycket. Du får träffa personen ibland tillsammans med andra, men det är aldrig bara ni tre. Om du vill umgås själv med den personen blir det konstiga undanflykter.

    Observera att det i denna lista är stor tonvikt på förändring. Om personen alltid haft vänner av motsatt kön då är det ju ingen förändring att det dyker upp en ny - vi byter vänner ibland.

    5. Fråga de vänner som känner dig och känner er båda om de tror att det finns tecken på otrohet, men innan du frågar fundera på var deras lojalitet ligger. De kommer inte att svara ja om lojaliteten sedan 20 år finns hos din partner om det inte är riktigt ugly och om ni inte kommit väldigt mycket närmare än vad de är med din partner.

    6. Plötsliga stora kontantuttag som är svårmotiverade. Hen har alltid handlat allt på kort tidigare, men nu har hen alltid en tusenlapp i kontanter i plånboken.

    7. Tomma sms-konversationer i telefonen. I många telefoner kan du radera meddelanden, men det finns kvar som ett tomt nummer i telefonen vid en specifik tid. Då raderar personen sms:en allteftersom hen får dem.

    Om allt av detta eller väldigt mycket stämmer håller jag med tidigare. Konfrontera inte innan du vet mer. Gör några stickprov när det gäller de allra konstigaste sakerna. Om personen sover mycket på hotell, fråga var hen bor och ring till hotellet på kvällen och be om att få tala med hen. Om personen inte svarar, ring på mobilen och fråga var hen är. Om hen säger att den är på hotellrummet, säg bara jag ringer tillbaka och ring till hotellet och be dem koppla dig.
    När hen ger sig ut för att cykla, åk iväg med bilen och säg att jag har en överraskning till dig efter en timme - var är du?
    Om personen har en iphone kan du använda find my iphone om du har apple-lösenordet. Det lösenordet behövs för att ladda ner en app, så be att få ladda ner något nytt roligt spel eller så vid tillfälle när hen kör bil. Du går in på icloud.com, skriver in apple-id och lösenord. Om telefonen är där hen sagt att hen skall vara så är det bra med det.
    Om personen är borta med bilen finns det enkla gps-loggers som man kan köpa på nätet för några hundralappar. Göm den på nåt bra ställe och kolla ett par dagar, eller stoppa ner en långt ner i jobbväskan.
    Begär ut samtalslistor...

    Observera att det faktiskt oftast är så att det är ok - och att om din partner kommer på dig med att spionera så är det förmodligen slut på förhållandet - oavsett om hen är otrogen eller inte om du inte har bevis.

    Om du inte får bevis - utgå inte ifrån att hen är bra på att dölja, utan utgå ifrån att du hade fel och att du får lägga ner det där och behandla dina trust issues istället.

    Om man är tillsammans med en person som varit otrogen förut (som jag) tycker jag att man har rätt att kräva vissa saker och ändå få ha vissa saker för sig själv. Min sambo får när hon vill gå in i min telefon och kolla sms, facebookmeddelanden, mail eller vad hon nu önskar. Hon får kolla i min dator. Det får hon göra när hon är orolig i rimlig mängd - rimlig mängd är inte åtta gånger om dagen, just nu är det kanske någon gång per halvår eller så.

    Om man är otrogen så lämnar alla spår efter sig av olika slag. Det kan vara att kalendern säger resa till tyskland måndag-onsdag, men hen säger att hen är borta hela veckan. Det kan vara att kalendern säger att resan varar en vecka, men biljetterna bara är några dagar osv. Det kan vara hotellkvittot som markerar att man bott två personer även om det bara varit en. Det kan vara roomservicekvitton som tagits privat med champagne på rummet när man borde vara ensam och hävdar att man jobbar.

    Lycka till! Och kom ihåg att du måste jobba upp tilliten om du inte relativt fort hittat tecken på otrohet, då sitter problemet inte i din partner, utan i dig.


    Alltså först och främst, ja jag har lite trust issues. Alla människor i mitt liv har svikit mig på ett eller annat vis. Sen mannen jag lever med vet jag har ljugit om allt möjligt. 

    Men han har ett lås på mobilen och lösen är hemligt. Fast han påstår att han inte döljer något.
  • Binary
    Anonym (ts) skrev 2014-03-26 12:55:21 följande:
    Alltså först och främst, ja jag har lite trust issues. Alla människor i mitt liv har svikit mig på ett eller annat vis. Sen mannen jag lever med vet jag har ljugit om allt möjligt. 

    Men han har ett lås på mobilen och lösen är hemligt. Fast han påstår att han inte döljer något.
    Jag har lås på en jävla massa enheter som min fru inte har tillgång till, Jag för att jag är en integritetstok, hon för att hon litar på mig. Jag har trots att vi har varit i exklusivt förhållande i snart 20 år fortfarande inte varit otrogen men jag tänker inte för den sakens skull öppna upp mina enheter för alla. Av flera anledningar.
    sextankar.nu - En mans tankar om sex forum.sextankar.nu för öppet forum
  • Anonym (ts)
    Binary skrev 2014-03-26 13:10:52 följande:
    Jag har lås på en jävla massa enheter som min fru inte har tillgång till, Jag för att jag är en integritetstok, hon för att hon litar på mig. Jag har trots att vi har varit i exklusivt förhållande i snart 20 år fortfarande inte varit otrogen men jag tänker inte för den sakens skull öppna upp mina enheter för alla. Av flera anledningar.
    Jo klart. Jag vet inte någon av hans lösen, och det stör mig inte. Men innan hade han nämligen inte lås på telefonen så känns lite märkligt
  • Knäckemacka
    Anonym (ts) skrev 2014-03-26 13:29:41 följande:
    Jo klart. Jag vet inte någon av hans lösen, och det stör mig inte. Men innan hade han nämligen inte lås på telefonen så känns lite märkligt

    “When you hear hoof beats in the hallway, think horses, not zebras.” In other words, most times the obvious answer is the correct answer.

  • Ja20ck14

    Fråga dig själv om du har sex med honom tillräckligt ofta. Klarar du inte av att tillfredsställa hans behov så är det klart du ska låta honom träffa andra. :)

  • Anonym (ts)
    Ja20ck14 skrev 2014-03-27 12:32:44 följande:
    Fråga dig själv om du har sex med honom tillräckligt ofta. Klarar du inte av att tillfredsställa hans behov så är det klart du ska låta honom träffa andra. :)
    Han får komma till när han vill och hur han vill i vilket hål han vill. Så han ska inte behöva andra för den sakens skull. Snarare jag som är frustrerad för jag får inte tillräckligt ofta..
  • Anonym (drabbad)
    Ja20ck14 skrev 2014-03-27 12:32:44 följande:
    Fråga dig själv om du har sex med honom tillräckligt ofta. Klarar du inte av att tillfredsställa hans behov så är det klart du ska låta honom träffa andra. :)
    Folk kan vara otrogna trots bra sex hemma, det kan vara andra behov som den som är otrogen har ett behov att fylla. Det ligger dessutom inte på den som blivit bedragen att ansvara för att fylla hålen och tillfredsställa, utan det är upp till den som är otrogen att öppna för kommunikation om det den upplever som problem och inte vara självisk.

    P30s lista var jättebra. Jag som själv är drabbad kände det med magkänslan först. Något kändes fel men jag kunde inte sätta fingret på det. Sedan började jag märka ändrade rutiner. Mobilen med sig in på toa (som om jag hade intresserat mig för den förut? Otroligt naivt egentligen, detta beteende om något väcker en ju snarare till att fatta att han dolde något), började låsa om sig på toan/duschen, började åka hemifrån mycket mer än förut, stängde snabbt ner internet-flikar när jag kom in i rummet, han blev allt mindre intresserad av att umgås och prata med mig osv. Jag konfronterade men han ljög och nekade, ingenting var fel och han hade självklart inte träffat någon. Då får man ju tro på det, det är ju skamfullt att vara svartsjuk och paranoid. Men ingenting ändrades och det fortsatte kännas fel så jag konfronterade igen men han fortsatte att neka.

    I detta läge blir man förtvivlad och desperat så innan jag berättar nästa steg som jag tog är det viktigt att se till om man haft problem med svartsjuka hela livet eller om känslan uppstod efter flera år tillsammans. För det jag gjorde är långt ifrån okej och ska inte ske som en rutin i form av kontrollbehov men i mitt desperata läge hade jag inte så många alternativ och man tänker ju sällan rationellt i det läget heller när allt man vill är att få veta sanningen. Det handlar ju inte bara om att få veta om han var otrogen utan om det är en själv som är knäpp och paranoid och borde söka hjälp, för den ångesten bär man ju också på.

    Jag loggade in på hans Facebook-konto i alla fall och hittade sanningen där. Jag var sedan ärlig med vad jag hade gjort och konfronterade honom. Han försökte förstås undvika ämnet och lägga skulden på mig, som om jag inte redan visste att det var fel? Men det ändrade ju inte vad som fanns där och vad han hade gjort...

    Ja, det är oerhört fult att inkräkta på någons integritet på det sättet men oftast är det enklaste och snabbaste sättet att få reda på sanningen. När den som är otrogen kommit till sans förstår de nog varför man gjorde det och att det är endast de som har skulden som ljugit, inte varit ärliga om de inte trivs i relationen och inser nog själva, om de inte är totala idioter, att man inte har några andra alternativ till slut och hade kanske handlat på samma sätt om det hade varit motsatt situation.

    Magkänslan har oftast rätt.


  • Ja20ck14

    Man ska aldrig kränka någons integritet så jävla fult. Kan man inte prata så kan man lika gärna gå skilda vägar. Klart att det ligger på ens sambos bord att ta hand om en kärlekstörstande man. Avvisar man någon för många gånger klart att den går till någon annan. :)

  • Ppetra
    Ja20ck14 skrev 2014-04-01 12:36:19 följande:
    Man ska aldrig kränka någons integritet så jävla fult. Kan man inte prata så kan man lika gärna gå skilda vägar. Klart att det ligger på ens sambos bord att ta hand om en kärlekstörstande man. Avvisar man någon för många gånger klart att den går till någon annan. :)

    Och det är inte att kränka någons integritet då, menar du? Att gå bakom ryggen? Dessutom, varför skulle man vilja ha sex med någon som inte prioriterar sex med MIG utan bara ska ha sitt i största allmänhet? Eller ens vara gift med en sådan, för den delen.
  • Ja20ck14
    Ppetra skrev 2014-04-01 16:00:32 följande:
    Och det är inte att kränka någons integritet då, menar du? Att gå bakom ryggen? Dessutom, varför skulle man vilja ha sex med någon som inte prioriterar sex med MIG utan bara ska ha sitt i största allmänhet? Eller ens vara gift med en sådan, för den delen.

    Har jag sagt något om att gå bakom ryggen på någon? :p
  • P30
    Ja20ck14 skrev 2014-04-01 12:36:19 följande:
    Man ska aldrig kränka någons integritet så jävla fult. Kan man inte prata så kan man lika gärna gå skilda vägar. Klart att det ligger på ens sambos bord att ta hand om en kärlekstörstande man. Avvisar man någon för många gånger klart att den går till någon annan. :)
    Egentligen vet jag inte vad du menar eller varför du skriver som du skriver, men jag antar att du tycker att man aldrig får kolla den andre. Sedan säger du att om man inte kan prata skall man skilja sig. Problemet här är ju inte att man inte kan prata. Problemet är att varannan partner ljuger om huruvida de är otrogna eller inte. Det är mycket lättare för majoriteten att ljuga än att stå för det man gjort. Så då gör folk det, instinktivt...

    Jag tycker absolut att man skall göra det - om magkänslan säger något helt annat och man inte haft problem med tilliten förut. Just dessa stora beteendeförändringar gör att man faktiskt är skyldig sin egen mentala hälsa att kolla upp det.

    Om det däremot är ett återkommande tema i livet och att alla runtomkring säger att man är nojig, ja då kanske det är bättre att söka hjälp för det.

    När det gäller tillit så är det faktiskt så att den bara kan förtjänas - och i vissa fall får man kanske bjuda på att bjuda in lite till. Jag kommer aldrig ha ett förhållande där min partner inte kan gå in och kolla i min telefon när så krävs - och tvärt om. Det spelar ingen roll om kontrollen sker en gång per tio år eller en gång varannan månad. Om hen kräver det för att få / få tillbaka förtroende då kanske det får vara ok.

    För min del är det stor skillnad om jag kommer på sambon med att ha kollat min telefon när jag inte varit med eller om hon säger: är det ok att jag kollar dina mail/sms/facebook. Hon gör det inte för att hon önskar att kränka mig. Hon gör det för att hon skall må bra och så länge det inte blir en mani så är det helt ok.

    Det som blir jobbigt är om hon skulle börja förbjuda mig att göra saker, träffa folk, prata med folk om saker osv. DET är inte ok, men om jag nu har rent mjöl i påsen - varför inte tillåta henne att kolla någon gång när hon verkligen behöver det. Ofta gör vetskapen att hon faktiskt FÅR kolla vad hon vill, när hon vill att det räcker.
    Om du gör som du alltid har gjort får du det resultat du alltid fått.
  • FeliciaA2
    P30 skrev 2014-04-01 23:30:08 följande:
    Egentligen vet jag inte vad du menar eller varför du skriver som du skriver, men jag antar att du tycker att man aldrig får kolla den andre. Sedan säger du att om man inte kan prata skall man skilja sig. Problemet här är ju inte att man inte kan prata. Problemet är att varannan partner ljuger om huruvida de är otrogna eller inte. Det är mycket lättare för majoriteten att ljuga än att stå för det man gjort. Så då gör folk det, instinktivt...

    Jag tycker absolut att man skall göra det - om magkänslan säger något helt annat och man inte haft problem med tilliten förut. Just dessa stora beteendeförändringar gör att man faktiskt är skyldig sin egen mentala hälsa att kolla upp det.

    Om det däremot är ett återkommande tema i livet och att alla runtomkring säger att man är nojig, ja då kanske det är bättre att söka hjälp för det.

    När det gäller tillit så är det faktiskt så att den bara kan förtjänas - och i vissa fall får man kanske bjuda på att bjuda in lite till. Jag kommer aldrig ha ett förhållande där min partner inte kan gå in och kolla i min telefon när så krävs - och tvärt om. Det spelar ingen roll om kontrollen sker en gång per tio år eller en gång varannan månad. Om hen kräver det för att få / få tillbaka förtroende då kanske det får vara ok.

    För min del är det stor skillnad om jag kommer på sambon med att ha kollat min telefon när jag inte varit med eller om hon säger: är det ok att jag kollar dina mail/sms/facebook. Hon gör det inte för att hon önskar att kränka mig. Hon gör det för att hon skall må bra och så länge det inte blir en mani så är det helt ok.

    Det som blir jobbigt är om hon skulle börja förbjuda mig att göra saker, träffa folk, prata med folk om saker osv. DET är inte ok, men om jag nu har rent mjöl i påsen - varför inte tillåta henne att kolla någon gång när hon verkligen behöver det. Ofta gör vetskapen att hon faktiskt FÅR kolla vad hon vill, när hon vill att det räcker.
    Om du gör som du alltid har gjort får du det resultat du alltid fått.
    Min spontana reaktion är att varför i helskotta ens partner kolla ens telefon eller mail alls?. För mig och X-maken fanns inte en tanke om detta. Skulle aldrig falla oss in. Vi litade fullt på varandra och vad jag vet så bedrog ingen.

    Sen när jag tänker efter så förstår jag lite bättre. Du har ju skrivit en del om det liv just ni lever. Då faller detta sig säkert detta mer naturligt. Fullt förståerligt.
  • Anonym (😄&#12851)
    Anonym (ts) skrev 2014-03-27 14:10:18 följande:
    Han får komma till när han vill och hur han vill i vilket hål han vill. Så han ska inte behöva andra för den sakens skull. Snarare jag som är frustrerad för jag får inte tillräckligt ofta..

    Haha ja du, Ja20 bla bla. Du är rooooolig du, så alla som är otrogna har en partner som inte vill ha sex??? Hans behov, haha haha!!!!
  • P30
    FeliciaA2 skrev 2014-04-01 23:40:10 följande:
    Min spontana reaktion är att varför i helskotta ens partner kolla ens telefon eller mail alls?. För mig och X-maken fanns inte en tanke om detta. Skulle aldrig falla oss in. Vi litade fullt på varandra och vad jag vet så bedrog ingen.

    Sen när jag tänker efter så förstår jag lite bättre. Du har ju skrivit en del om det liv just ni lever. Då faller detta sig säkert detta mer naturligt. Fullt förståerligt.
    Ja, jag tror att det faller sig mer naturligt för oss. Vi har blivit jäkligt tränade på att prata med varandra, att kommunicera, att hantera svartsjuka. Det funkar inte att leva öppet om man bara stoppar huvudet i sanden.

    OM det nu är så att över 50% är otrogna - och du vet att du inte är otrogen - rent statiskt sett är det ju troligt att din partner är eller kommer att vara det, så man kan ju använda vetenskapliga eller statistiska skäl om man så önskar.

    Om man struntar i det och går på känsla - och känslan är god och härlig - då är det ju inga problem. Om denna känsla gradvis förändras till något annat - då är det ju problem. Det finns två lösningar:
    1. Tycka att man känner fel.
    2. Försöka reda ut om magkänslan eller partnern har rätt.

    Det var nu väldigt länge sedan jag kollade min sambos mail, telefon eller facebook. Men skulle jag komma hem, känna det där oroliga suget så kommer det inte vara några problem, hon kommer inte känna sig kränkt. Och sedan kommer jag känna mindre oro. 

    Jag tycker ju att det är det kärleksfulla sättet att hantera oro i ett förhållande. Den som är svagast får mest hjälp tills dess att den plötsligt är den starkaste - och då får den andre hjälp.
    Om du gör som du alltid har gjort får du det resultat du alltid fått.
  • FeliciaA2
    P30 skrev 2014-04-02 00:07:06 följande:
    Ja, jag tror att det faller sig mer naturligt för oss. Vi har blivit jäkligt tränade på att prata med varandra, att kommunicera, att hantera svartsjuka. Det funkar inte att leva öppet om man bara stoppar huvudet i sanden.

    OM det nu är så att över 50% är otrogna - och du vet att du inte är otrogen - rent statiskt sett är det ju troligt att din partner är eller kommer att vara det, så man kan ju använda vetenskapliga eller statistiska skäl om man så önskar.

    Om man struntar i det och går på känsla - och känslan är god och härlig - då är det ju inga problem. Om denna känsla gradvis förändras till något annat - då är det ju problem. Det finns två lösningar:
    1. Tycka att man känner fel.
    2. Försöka reda ut om magkänslan eller partnern har rätt.

    Det var nu väldigt länge sedan jag kollade min sambos mail, telefon eller facebook. Men skulle jag komma hem, känna det där oroliga suget så kommer det inte vara några problem, hon kommer inte känna sig kränkt. Och sedan kommer jag känna mindre oro. 

    Jag tycker ju att det är det kärleksfulla sättet att hantera oro i ett förhållande. Den som är svagast får mest hjälp tills dess att den plötsligt är den starkaste - och då får den andre hjälp.
    Jo det är helt klart - finns det oro om otrohet så skall man släppa in partnern. Jag har ju dock aldrig befunnit mig i det läget. Delvis beroende på lojala partners som aldrig agerat på ett sätt så att misstanken uppstått - dels för att jag på de få signaler jag snappat upp valt att stoppa huvudet i sanden. Jag har tänkt att om det finns en annan så kommer jag får reda på det ändå - dvs om det är något allvarligt och som hotar relationen. Om jag levt i ett polyamoröst förhållande hade det kanske sett annorlunda ut. 

    Jag vet dock en man vars mobil och mail var hela familjens allmänna egendom men som bedrog sin fru kontinuerligt. Totalt hade han haft 7 affärer "bara för att det gick och gav honom en kick". Frun var ny och fräsch. Jag fattar det inte alls....sanslöst
Svar på tråden Ta reda på otrohet?