Johnsson skrev 2014-03-31 10:19:44 följande:
Detta är frågan:
Du har fått i uppgift att skriva en artikel i din lokala tidning om rättegångsförfarande. Du ska jämföra förfarandet mellan tvistemål och brottsmål. Vilka likheter och vilka skillnader finns? Använd juridiska begrepp. Diskutera varför dessa två olika rättegångsförfaranden behövs. Hade det inte varit enklare med ett och samma rättegångsförfarande? Använd rubriker för att strukturera dina svar.
Detta är mitt svar än sålänge:
Brottsmål:
I ett brottmål där den tilltalade döms kan domstolen förplikta honom att betala statens kostnad helt eller delvis för hans försvar. Vid frikännande dom stannar kostnaderna på statsverket. Har den tilltalade anlitat privat försvarare blir i allmänhet staten skyldig att ersätta honom hans rättegångskostnader.
Det som främst skiljer brottmål från tvistemål, är ett mål där grunden är ett brott.
Tvistemål:
Ett tvistemål eller civilmål är i svensk rätt de mål där allmän domstol handlägger och avgör frågor mellan enskilda parter som inte kan komma överens. Den som väcker talan mot någon i ett tvistemål betecknas kärande och motparten betecknas svarande.Tvistemålen delas in i dispositiva och indispositiva mål. Motsatsvis är indispositiva mål sådana som inte får förlikas. I dessa mål anser sig staten ha ett sådant intresse i själva frågan att de enskilda parterna inte kan avgöra tvisten själva. Ett exempel på detta är äktenskapsskillnad. Även om parterna efter stämningen vill förlikas så är det endast en domstol som kan besluta i frågan.
Som huvudregel gäller att förlorande part får betala förutom egna rättegångskostnader även den vinnande partens kostnad. Undantag förekommer i fall då vinnande part genom försumlig processföring förorsakat onödiga kostnader.
Skillnaderna mellan brottmål & tvistemål är att i ett brottmål måste man gå genom polisen först, som i sin tur måste göra en förundersökning innan man kan lämna stämningsansökan till tingsrätten. Vilket inte gäller för tvistemål var på man kan lämna stämningsansökan direkt till tingsrätten.
Likheterna ser man i det som händer efter:
1: Huvudförhandling
2:Plädering
3:Överläggande
4:Dom
5: Verkställning av påföljder.
När och hur kan förlikning ske innan dom? Är det skillnad mellan civil och brottsmål?