Vilken BANK har ni/tycker ni är bäst/billigast?
Vilken BANK har ni/tycker ni är bäst/billigast?
Med billigast menar jag bolåneränta och bankens egna tjänster tex bankkort,internetbank etc?
Vilken BANK har ni/tycker ni är bäst/billigast?
Med billigast menar jag bolåneränta och bankens egna tjänster tex bankkort,internetbank etc?
Kostnaderna lägger jag inte så mycket vikt på, hellre att servicen är bra. Nu bor vi i en liten stad och har inte så mycket att välja på förvisso men Handelsbanken har det jag behöver iallafall.
Har Nordea till personkonto och fonder, för att de hade bra telefonservice (har blivit sämre). Har Handelsbanken på bolånet för att vi gick ihop med andra och fick en bra deal. Den är dock överspelad nu. Har sparkonto hos Resurs bank. Känner mest för Nordea, då den banken känns modern och man kan göra mycket mha internetbanken.
Jag betalar 0kr i avgifter på Handelsbanken och Länsförsäkringar bank. Det tycker jag är lagom :)
Jag är mest mån om att app och webb ska vara bra, och jag är (numera) nöjd med SEB. Men jag har bolån hos SBAB, jag är väldigt otrogen och byter lite då och då.
Är det inte konstigt att ens betala för bank? Man lånar ut pengar till dom utan att få någon ränta, borde inte det räcka?
Personkonto hos Nordea, sparkonto hos SBAB, gemensamma konton i Swedbank-ansluten småstadsfilial (där sambon är ifrån). Hade jag fått välja hade vi haft bolånen hos Bättre Bolån, men sambon är så sjukt trogen sin lilla bank så han får kompensera mig för skillnaden i ränta.
Service är a och o för mig och jag har Bohusbanken. Jag har inte jämfört kostnaderna noggrant men de högre avgifterna kompenseras med låg ränta på bolånen för vår del. Vi satt i ett guldläge när vi förhandlande med banken.
Tycker det är svårt med banker, alla ser typ olika ut fast ändå inte...tycker att SEB är bra o ganska billiga men ogillar deras internetbank, Swedbanks internetbank är bra men ogillar deras avgifter dom tar till allt o att deras bolån dras var tredje månad o inte varje månad....