Inlägg från: Anonym (123) |Visa alla inlägg
  • Anonym (123)

    Förvirrad!

    Jag testade positivt på graviditetstestet förra veckan. Idag var jag till barnmorskan. jag var tidigt gravid i vecka 5. Nu har jag på mig till den 28 april att bestämma för att behålla barnet eller göra abort. Barnmorskan pratade mestadels om abort även om vi ringde dit och sa att vi inte visste hur vi skulle göra, vi sa aldrig att abort var det vi var inriktade på. Jag blev bara ännu mer förvirrad efter mötet och när vi kom till bilen började jag gråta. Jag gjorde en abort när jag var 16 år, jag är 23 år idag. Jag har fast förhållande sen två år tillbaka och vi är sambos sen ett år tillbaka. Min sambo ville ha barn tills två dagar efter jag plussat, då ändrade han sig och nu vet han ingenting säger han? Jag känner mig ensam, ledsen, förvirrad och det känns som jobbigt allting just nu.


     


    Det känns som alla vill att jag ska göra abort. Det känns som min sambo ljugit mig rakt upp i ansiktet när han ville så gärna ha barn men sedan ändrar sig när det helt plötsligt blev barn. Jag vet inte om jag skulle orka med en till abort. Vi skulle få komma till en kurator på sjukhuset, hon skulle kontakta mig vilken dag som helst. Jag vet varken in eller ut men ibland känns det som abort vore bäst även om jag kanske inte innerst inne vill det och kommer säkert må väldigt dåligt över det.


     


    Jag vet ingenting. Jag vet varken in eller ut!


     

  • Svar på tråden Förvirrad!
  • Anonym (123)

    Tack för ni har svarat. Kuratorn var bra som vi var till i onsdags. Min sambo har sagt att han ville ha barn, han har varit fullt medveten om att jag inte har haft något slags skydd och han har blivit nere varje gång det inte blev någonting. Han har varit med och betala test och hoppas på ett positivt resultat. Han blev ju glad när jag testade positivt förra veckan fast två dagar efteråt ändrar han hela inställning och sedan dess har det varit fram och tillbaka, upp och ner. Bråk, tjafs, tårar och det känns som vi inte kommer någonstans alls.


    Jag drar åt båda håll. Gör jag abort så känns det som en allting skulle "lösa sig" för det känns som ett enda stort problem just nu! Fast jag vill helst inte igenom gå en abort igen och jag blir rädd och ledsen när jag tänker på att göra abort. Behåller jag det så känner jag mig dum emot min sambo på något sätt, jag är säkert för snäll och tänker mer på honom än på mig själv. Jag har väldigt blandade känslor!


     


    Jag vet inte hur han skulle reagera om han skulle lämna mig om jag behåll det eller hur det skulle bli. Men jag vet inte om jag skulle fixa en graviditet själv (utan hans stöd). Det är väldigt jobbigt just nu. Jag har massor med anhöriga som jag vet skulle stötta mig och hjälpa mig vad jag än väljer.


     


     

  • Anonym (123)

    Det blir abort, det är bokat nu Rynkar på näsan

Svar på tråden Förvirrad!