• fluu

    Hur minns ni er förlossning?

    Jag tycker inte riktigt att något alternativ passar mig. Så jag röstade inte.

    Jag ser tillbaka på min förlossning med glädje, men skulle inte beskriva den som "härlig och rosenskimrande". Det gjorde självklart förbannat ont, men inte så ont som jag trodde att det skulle göra. Jag har hög smärttröskel så det spelade nog in. Däremot är jag urusel på att hantera sömnbrist så att inte sova på två dygn tog hårt på mig. Jag blev också besviken på att smärtlindringen inte fungerade.
    Men smärtan var inte helt och hållet bara av ondo. Det var en häftig, nästan utomkroppslig, upplevelse också.
    Hemligheten var nog att jag aldrig hann bli rädd på något vis. Jag kan hantera fysisk smärta bra som sagt, men blir lätt påverkad av oro och rädsla. Jag var så fokuserad att jag inte hade tid att tänka efter och bli rädd.
    Jag tycker att jag hade tur och minns förlossningen som bra och inte för svår. Tog 22 timmar från att vattnet gick tills hon var ute. Runt 16 timmar med värkar.


    Jag är Narcissus, en fåfäng fakir SAVE ME KAIZER!
Svar på tråden Hur minns ni er förlossning?