• Anonym (hmm)

    Dömd för ringa narkotikabrott. Kommer soc få veta?

    Det är nog bara att betala och se glad ut.. Var det det enda du fick betala? Inget straff?

    Man kan ju fundera på hur lämpligt det är när man röker sånt som förälder. Alkohol är nästan lika illa. Hade jag varit den andra föräldern så hade jag velat veta om det hände en sång här grej. Du är ju ändå en dömd brottsling. Har du barnen mycket?

  • Anonym (hmm)

    Då kom du väl ganska billigt undan om du inte fick något straff. Ok, så du tog bara ett bloss? Syns det så tydligt i prov?

    Spelar nog roll enligt sociala hur mycket du har barnen.

  • Anonym (hmm)

    Hmm.. Hänger inte riktigt med. Du har alltså rökt en hel cigg maja? Känner man inte att det är det då?
    Det låter himla konstigt, först var det för att nån i familjen gått bort, sen var det depression på grund av ditt ex, varför? samtidigt som det är din kompis fel att du åkt dit?
    Har det varit i tingsrätten så är man dömd, alltså har man rökt på med uppsåt. Så jag förstår inte varför du envisas med att det inte var meningen. Det är ju uteslutet antar jag.

    I ett inlägg skriver du att du inte kommer våga gå ut på pubben och ta en öl igen, sen något inlägg senare skriver du att du var ute häromdagen. Ljuger du?

    Är man städad så blir man inte gripen av polisen, det finns ingen anledning för det. Punkt slut.

  • Anonym (hmm)

    Skit: man kan tycka vad man vill om narkotika och alkohol, i många fall kan alkohol vara värre och det är lustigt att det är lagligt. Men nu är det så och man får rätta sig efter det. Alltså ta sitt straff.

  • Anonym (hmm)

    Men för att bli tagen för kontroll så måste ju ändå misstanke finnas..

  • Anonym (hmm)

    Skit: vill man få lagarna ändrade är inte detta rätt väg att gå.. Kan så vara med stickkontroller, har ingen aning. Men tror inte att de gör det så en kväll. Då måste ändå misstanke finnas. Tror det finns för mycket annat att göra då.

  • Anonym (hmm)
    Anonym (Lina) skrev 2014-04-19 10:19:04 följande:
    Okej ska försöka svara så klart som möjligt.

    Ja jag rökte tydligen en hel cigg med cannabis. Jag kände varken något rus eller lukt. Varför? Jag tar inte droger och har inge egna erfarenheter av det. Vi satt ute, kanske vinden tog bort lukten? Jag vet inte. Eller kan det vart så att jag var full, hade huvudet fullt av tankar på han som dog och tog såklart förgivet att det var en cigg jag fick och hade då ingen anledning att misstänka nåt annat. 

    Ja jag hade precis utvecklat en depression pga mitt ex. Han behandlade mig väldigt illa och det hade tagit slut ganska så nyligen. Jag har inte sagt att det var min väns fel, MEN han gav mig cannabis trots att han vet att jag inte använder detta eller öht vill använda mig av det. Anledningen till detta visste han klart och tydligt.

    Varför jag envisas med att det inte var med meningen? Ja för det var inte med meningen. Ska jag erkänna något som inte är sant? 

    Jag skriver otydligt märker jag. Jag vågar inte gå ut på pubben där vi var, för där cirkulerar det mycket poliser. Jag och min bästa vän var ute på ett helt annat ställe, ett dansställe. Plus att jag var till och med rädd då med, för hela den händelsen sitter hårt i mig. Men jag var med henne som inte har något med droger att göra så situationen kändes trygg. Jag umgås inte med dom personerna som jag var med den kvällen något mer. Just för att jag inte vill hamna i liknande sits igen och för att det är fruktansvärt respektlöst att ge någon droger utan att informera denna om det.

    Och jo polisen tar visst folk även om dom inte är städade. Ser dom att någon sitter och röker cannabis, oavsett om personen är lugn eller inte så klart dom griper dom. Vi satt dessutom på ett ställe där det är många som röker sitter och detta vet polisen. Dom var civilklädda, som joggare typ om jag minns rätt. Stod och pratade med oss nån minut innan dom presenterade sig som poliser. SEN började dom andra säga fula ord till polisen och kräva se polisens brickor osv osv osv. Dom skrek ut till andra som satt där att detta var civila poliser, för tydligen var det ett par andra människor där som sålde droger som gick förbi och "vännerna" ville varna dessa. Usch aldrig mer ska jag träffa dessa!!!!
    Ja det låter ju väldigt sorgligt hela situationen. Men som jag sa tidigare, antar att det bara är att bita ihop, acceptera att man är skyldig och betala böterna. Exet vet inget ännu? Det kanske kan vara läge att berätta detta så han får reda på det. Det är ändå allvarligt.
    Anonym (skit) skrev 2014-04-19 10:26:37 följande:

    Inte? Civilolydnad är en av metoder, man kan fundera en stund hur effektiv eller önskvärt en förbudslag är när vi har över 20 % av samhället som har eller konsumerar cannabis just nu, 


    När det svart på vit inte hindrar nån från att konsumera men kostar 20-30-40 miljarder årligen att bekämpa så är det nog dags för att tänka om lite.
    Om man bara bryr sig om pengar och inte spenderar det minsta tanke på vilka skador folk bifogas. ts som ett ex är fortfarande märkt från ett års gammal händelse.


    Drogprov används idag av polisen som rutin, dom har även sin statistik att uppfylla så det är inget ovanligt att man hel apropå blir tagen i samband med att utan anledning bli stoppad på gatan, eller som i ts fall som var mer full än vad lämpligt i deras ögon.


    JA, du har en strålande poäng här, det finns massor för polisen att göra än att trakassera medborgare utifrån drogval.


     


    Men snälla du. Civil olydnad för att få det lagligt att röka på? Så tänkte jag också när jag var 15.. Men det är kanske dags att växa upp och inse att det inte är den rätta vägen att gå.

  • Anonym (hmm)

    Men det finns ju uppenbarligen väldigt många som inte följer lagen, och det är ni som kostar pengar.. Hade alla följt den så hade det inte kostat mycket. Tycker hellre i så fall att alkohol ska vara olagligt, då det i många fall är värre, men då ska man inte legalisera maja i stället..

  • Anonym (hmm)
    Anonym (Lina) skrev 2014-04-19 10:54:37 följande:
    Ja självklart ska jag betala mina böter! Nej gud nej jag berättar inte för honom. Om det finns en chans att han inte får reda på detta så tar jag den chansen. Han kommer bli gristokig oavsett hur eller när han får veta och han kommer INTE tro på att det var ett misstag, eller jo han borde förstå då han känner mig..MEN han kommer använda det emot mig ändå. För allt han gör går ut på att förstöra för mig :( Denna människa är en riktigt elak människa. Grym på att manipulera folk!
    Hur hade du reagerat på om det var tvärtom? Hade du trott på honom att det var ett misstag?
  • Anonym (hmm)

    Man kan inte garantera att människor inte dödar, rånar, våldtar etc varandra så det kan likaväl vara lagligt.

  • Anonym (hmm)

    Droger kan göra människor förvridna och orsaka skada på dom själva och andra. Tycker inte det handlar om en moralisk lag. Ta har inte blivit våldtagen av någon/något. Hon har brutit mot lagen och blivit straffad för det.

  • Anonym (hmm)

    Så alla droger förutom cannabis ska förbjudas tycker du?

  • Anonym (hmm)

    Samtidigt som du säger att alkohol inte är bra? Får inte ihop det.. Förbjud allt i så fall..

Svar på tråden Dömd för ringa narkotikabrott. Kommer soc få veta?