Inlägg från: grind |Visa alla inlägg
  • grind

    Pappan till barnet vägrar byta blöjor, du..?

    Julligulli skrev 2014-05-03 23:37:29 följande:
    Jag håller med, och hoppas att de flesta gör det också., men tycker ändå att det skulle vara intressant att veta hur man tänker när man lever med en sån typ.
    Om man baserar sitt omdöme om en person på om han vill byta blöjor är man uppenbarligen riktigt illa ute.
  • grind
    Julligulli skrev 2014-05-03 23:46:25 följande:
    Hur menar du? Tycker du verkligen att de som inte byter blöja på sitt barn är att betrakta som bra föräldrar eller ens bra människor över huvud taget? 
    Du läste väl vad jag skrev. Att vägra byta blöjor är givetvis inget positivt beteende men att döma en person baserat på detta är enbart inskränkt.
  • grind
    Julligulli skrev 2014-05-03 23:52:34 följande:
    Tycker du detsamma om mammor som vägrar byta blöjor? 
    Nej, givetvis inte.
  • grind
    RubyRed skrev 2014-05-03 23:55:46 följande:


    Varför inte?
    Ett barn är beroende av mammans närhet första året. 
  • grind
    Frontline skrev 2014-05-04 00:04:29 följande:
    Ehh jaha så pappan han behövs inte eller?
    Pappan är inte lika viktig i småbarnsåldern men givetvis behövs han.
  • grind
    Julligulli skrev 2014-05-04 00:10:27 följande:
    Inte för att jag håller med dig, men vad har det med blöjbyten att göra?  Lämnar du ditt barn nerbajsat om deras mamma inte finns där just då för att byta? 
    Eftersom mamman ska vara med i stort sett hela tiden första året så innebär det större problem om mamman inte kan byta blöjor än om pappan inte kan det.
  • grind
    Julligulli skrev 2014-05-04 00:24:49 följande:
    Du är med i en sekt alltså? Bra, då vet jag och kan avfärda dina inlägg som junkmail.
    Det är du som är med i sekten men du är oförmögen att se det.
Svar på tråden Pappan till barnet vägrar byta blöjor, du..?