Inlägg från: Anonym (Ja) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Ja)

    Ni i parrelation, klarar ni att leva på en lön?

    Ja vi lever på min mans lön. Han tjänar dock rätt bra, annars hade det inte gått.

    Vi bor i en BR i Sthlms innerstad, har höga lån men låg avgift. Vi lever inget lyxliv men har råd med utlandssemester och en del restaurangmiddagar.

  • Anonym (Ja)

    Jag är imponerad av hur låga löner vissa klarar sig på, det kan inte finns mycket lån där? Det låter skönt att vara så "fri" ekonomiskt!

    Min man tjänar över 50k i mån men vi har en hel del lån

  • Anonym (Ja)
    Anonym (anna 2) skrev 2014-05-18 13:50:34 följande:
    vi har över 55 000 kr netto o vi går runt och sparar lite, lever gott men har inga massor av pengar på banken ändå.
    Ja alltså, vi klarar oss också fint och lägger undan plus reser osv men då har vi ju ut 4-5 ggr mer än vissa andra i tråden.
  • Anonym (Ja)
    Anonym (anna 2) skrev 2014-05-18 13:52:05 följande:
    och vi skulle inte klara oss om en av oss inte fick lön, vilket skulle generera i ca 30 netto.
    Ok, vi klarar oss bra på hans lön, jag jobbar inte.
  • Anonym (Ja)
    fluu skrev 2014-05-18 17:57:54 följande:
    Det är väl en del av "hemligheten" antar jag. Vi har inga lån och kan inte tänka oss att låna till något utom möjligtvis ett hus.
    Vi har enbart bostadslån, inget annat. Så även om lånet är högt så är det inte pga TV-apparater och motorcyklar
Svar på tråden Ni i parrelation, klarar ni att leva på en lön?