Inlägg från: Anonym (jag) |Visa alla inlägg
  • Anonym (jag)

    Jag vill skriva samboavtal - han blir sur

    Jag och min man var gifta, hade två gemensamma barn och vid skilsmässan, pga naivitet, så blev jag barskrapad. Jag visste inte om jag hade mat till barnen hela månaden. A L D R I G mer!
    Och här pratar vi om barnens biologiska pappa! Som jag aldrig kunde tro skulle sätta sina barn i den sitsen.
    Det tog mig tio år att komma igen och kunna ta med barnen på en semester ens.

    Så, min nuvarande man vet om detta och vet att jag def aldrig flyttar in i något jag inte har råd/kan behålla vid ev skilsmässa och han respekterar det. Kanske för att han själv har barn som dock inte bor hos honom mer än helgvis, så han har inte samma behov av en större lgh som jag.

  • Anonym (jag)

    Det jag menar är: GIVETVIS ska du skriva samboavtal, om inte för dig, så för barnens skull.

  • Anonym (jag)

    En sak som inte heller är att förglömma: Samboavtalet är inte hugget i sten, om han kan lägga in en summa motsvarande hälften framöver så kan ni ändra på det.

  • Anonym (jag)

    Att göra det själva i ert läge är vanskligt, då kan kryphål hittas.

    Ang vad du ska lösa ut honom med, att göra det enkom med det han la in, då ska han alltså BARA betala avgiften, ingenting på ränta och amortering? För ska han det, då betalar han får DIN värdeökning och bör få viss del av det också vid ev separation.

    Ang möbler, sommarstuga etc, kolla upp det N O G A vad som ingår eller inte i samboavtalet, bevisbördan kan bli din, att bevisa att du köpt allt innan osv.

Svar på tråden Jag vill skriva samboavtal - han blir sur