Kom i form till sommaren med Familjeliv - finalveckan! Prova vårt träningsprogram du med!
Välkomna till Familjelivs träningsutmaning vecka 7!
Finalvecka!
Nu samlar vi ihop allt vi har tränat på under sex veckors tid och kör det som ett program för hela kroppen. Tanken är att du nu har fått ett träningsprogram som du ska kunna fortsätta att använda på egen hand.
Alla är välkomna - och du behöver inte ha varit med från vecka 1, det är bara att hoppa in och börja träna. Som vanligt coachar Elmina Saksi, Familjelivs träningsexpert, dig.
Övningarna är enkla och passar både dig som är nybörjare och dig som är en van motionär. Övningarna bygger på att man ska göra ett visst antal repetitioner eller sträcka per vecka hur man delar upp övningen väljer man själv efter egen förmåga. Du väljer alltså själv hur ofta du vill träna, huvudsaken är att du uppnår totalsumman.
HELA KROPPEN, den 5/6-12/6
Dag 1:
10 rodd
1 minut ismagen
1 km kondition
10 dips
10 hissen + 1 minut avslappning
Utfallssteg x1
Dag 2:
Upprepa enligt schema.
Du hittar alla övningar här.
Har du ont om tid så gör du bara styrkeövningarna.
Varför inte köra ett konditionspass i studsmattan?
Elminas träningskläder kommer från Stadium.
Träningsutmaningen är kopplad till en öppen medlemsgrupp, där man kan stötta och peppa varandra. Självklart kommer Elmina att finnas på plats i tråden och coacha.
Klarar du utmaningen och är aktiv i tråden, genom att peppa och stötta andra, kan du vinna boken "Mage, rumpa, lår. Träningen som ger resultat" av Annika Sjöö, känd från bla Let´s dance.
Nu kör vi så det ryker!