Semesterplanering..
Håller med ovanstående. Jag och maken planerar semestrarna ihop. Alltså, vi söker samma veckor och oftast går det ihop sig.
Vi har inga gemensamma barn, jag har två, han har ett. Mina är självgående tonåringar, hans är liten och behöver tas om hand.
Jag vägrar att mina barn ska tvingas till småbarnssemestrar pga hans barn, men vill heller inte att hans barn ska ha tråkiga semestrar så vi gör lite av varje.
Dock brukar inte hans barn ha semester med oss pga biomamman (vi har helgumgänge annars) då hon ringer i sista minuten och säger de här v kan ni ha barnet och oftast handlar det om v vi inte ens har semester på eller då bara jag har semester och inte han de ggr det blir så.
Det finns inget avtal på annat än helgumgänge så mamman kan ju göra lite som hon vill där. Sen klagar hon på facebook att vi inte vill ha barnet.