• tulip79

    Nattblöjan läcker

    Vi har provat olika blöjor till sonen på 2,5 år (han är lång o smal, väger ca 14 kg). Pampers 12-timmars är bäst men inte alltid. Några nätter per vecka svämmar kissblöjan över o killen blir genomblöt. Någon som har tips vi kan testa? Försöker få honom att kissa innan vi sätter på blöjan, men det är ingen garanti för att det inte blir läckage. Han brukar dricka 1 flaska välling, eller 1,5 flaska innan sovdags.

  • Svar på tråden Nattblöjan läcker
  • tulip79

    Tack för era svar!

    Sonen sover i pyjamas. Bör kanske testa med "sovande byte". Har gjort det nån enstaka gång. Har provat havregrynsgröt, men han ville prompt ha välling vid sänggåendet ändå... Kanske värt att testa gröten igen.

  • tulip79
    Paincake skrev 2014-06-24 23:21:00 följande:

    Testa gå upp en storlek i blöjor, det är mitt tips. 

    Lycka till!


    Kan vara värt att testa. Sonen väger ca 14 kg o de blöjor han har nu är för 7-18 kg, visst kan vi testa nästa storlek 11-25 kg!
  • tulip79
    PetraMunchen skrev 2014-07-02 22:51:58 följande:

    Mitt tips är att vänja av blöjan dagtid, brukar kunna ge effekter också nattetid och de håller sig bättre och kan tom vakna om de är kissnödiga. Vid 2,5 kan de ju prata hyfsat och säga till om blöjan blir full. Annars är det väl bara att byta en extra gång som andra säger. Själv har jag kört med EC på båda barnen så när de vaknade till på nätterna fick de kissa om de var kissnödiga och vid 2,5 var båda torra dag och natt. Nu vid 3,5 går lilltjejen själv upp på toa mitt i natten om hon behöver.

    Mina barn har alltid sovit oroligt eller vaknat till när de är kissnödiga och eftersom de var vana att pottas kunde de i princip kissa i sömnen vid behov. Ni kan ju prova att samsova och potta när han börjar vrida sig och sova oroligt.


    Jo vi håller på att vänja av med blöjan dagtid. Men det går sakta. Det viktiga äe att få honom att kissa innan nattblöjn åker på.

    Samsovning funkar inte då jag nattammar lillasyster o vanligtvis somnar med henne vid bröstet.
Svar på tråden Nattblöjan läcker