Inlägg från: nemo1 |Visa alla inlägg
  • nemo1

    Skaffa katt?

    Du kan aldrig garantera att katterna blir knäkatter eller ens så särskilt keliga. Du kan heller aldrig vara säker på att de inte förstör trotts klösträd. Ska du köpa kattungar så ska du köpa två, ffa om du är borta hela dagarna. 
    Och läs nu på om allt INNAN köpet. Kattungarna ska vara vaccinerade x 2 innan flytt. De ska kastreras vid sex månaders ålder, chipmärkas, försäkras och ska äta kvalitetsmat från djuraffär.

    Har du råd? Tid? Katter behöver mycket sällskap för att må bra så är man borta hela dagarna så är det snabbt hem och inte en massa fritidsaktiviteter. Har ni kattvakt om ni åkder bort? En katt ska enligt lag ha tillsyn minst två ggr om dagen.
    Läs allt vad som står på kattstatus.se

  • nemo1
    Sannive skrev 2014-07-12 22:22:52 följande:
    .. Om du fortfarande bor hemma kanske du skall prata med dina förälrar först?

    Om de redan är med på båten så skall du komma ihåg att du inte skaffar en "pryl" utan en levande varelse som behöver omvård, kärlek, lekstunder varje dag och massa gos för att bli som du skriver en "knä-katt", det händer inte automatiskt.
    I 15-20 år och är ingen slit och släng vara som man gör sig av med när man ledsnat och de inte är lika "söta" längre.
Svar på tråden Skaffa katt?