Inlägg från: Neithotep |Visa alla inlägg
  • Neithotep

    Klago/gnälltråd för oss höggravida

    E2012smamma skrev 2014-09-02 07:31:47 följande:

    Alla jag känner som fått hinnsvepning har det dragit igång för inom 48h.

    Det är iallafall en 5-6 st :)

    Vet ingen som det inte funkat för!

    Lycka till :)


    Åh låter hoppfullt!!
  • Neithotep
    Patricia Helena skrev 2014-09-02 12:11:02 följande:

    Här är en till med fruktansvärt ont i blygdbenet. Gör ont bara man går, att resa sig från soffan eller sängen är inget roligt heller !

    Var på BM besök igår, vilket jag hoppas på var de sista. När jag är på väg ut därifrån säger BM ( hoppas nu vi ses den 15.e ) vände mig om och sa det hoppas jag inte ! Så skrattade hon och sa men det tror jag. Blev skit sur, och bölade när jag kom hem, vill inte mer nu ! Dumma BM !


    Vilken elak bm.. Min har sagt att hon hoppas att vi inte ses de sista gångerna jag vart dit!

    Har slipat ett bord idag och har nu grymt mycket foglossning.. suck.
  • Neithotep
    sladdmamman skrev 2014-09-02 19:48:15 följande:

    När jag går in här på fl kommer det upp en artikel med namnet 25 underbara saker med att vara gravid (kanske inte exakt så det står men andemeningen går väl fram ändå...). Den har jag retat mig på länge nu! Just nu finns det bara en enda positiv sak med att vara gravid, att det blir en bebis av det (fast ibland tvivlar man till och med på det...)!!

    Bf+6 idag. På fredag har jag tid hos bm. Hoppas innerligt att jag inte behöver den tiden.


    Haha stör mig otroligt mycket på det också, blir irriterad var gång jag loggar in!
  • Neithotep
    Baktakt skrev 2014-09-02 22:13:14 följande:

    Stackars thefee! Men du har iaf muffins att njuta av nu Eller?

    Det är samma som fanns 2010 när jag väntade första barnet och den får mig att ta mig för pannan, som så mycket annat härinne. Faktum är att FL är otroligt dåliga på att förnya något som helst i faktabanken. En bild ändras och så puffas än den ena, än den andra av sina gamla artiklar. Jag har väl hängt på FL till och från sedan 2007 och det är inte riktigt samma nyhetstänk längre. Fokus ligger på att ändra appen och webbgränssnittet, men inte till något som är modernt, eller speciellt välfungerande. Lite som FKs hemsida, som förefaller vara gjord av en 15-årig självlärd "hemmahackare" á la -97.

    En annan sak jag tycker är fånig är när man tar lite lösryckta kommentarer från en tråd, eller flera och sätter ihop någon sorts "artikel" av det hela. Enbart tyckande, ingen faktagranskning av saker som presenteras som sanning och ingen röd tråd i vad man vill förmedla till läsaren. 

    Och vi ska inte tala om hur FL administrerar vad som skrivs. Det är helt OK att skapa rena kvacksalveri-trådar, eller trolla för glatta livet, men gud nåde den som gör reklam!

    Tur man hittar en och annan trevlig tråd med vettigt folk att babbla med iaf


    Bra skrivet!!
  • Neithotep
    10barn skrev 2014-09-03 07:54:24 följande:

    Bf+5 idag...... Jättejobbigt och massor med onda förvärkar vareviga natt:( vaknar på morgonen o allt är borta. Så har det iofs varit för mig varje graviditet. Var till skogen igår o försökte plocka lingon med barnen. Det resulterade bara i att jag fick ont på diverse ställen. Idag får det bli en lugn dag med brödbakning istället. Hoppas ni andra håller modet uppe, det är inte helt lätt i slutet:(


    Har samma problem om nätterna, har inte haft det någon tidigare graviditet så jag tror ju att det är på gång varje natt och vaknar besviken varje morgon :/.

    Bf+4 för mig idag och jag tänkte också ta en lugn dag, har bara barnmorskan inplanerad och det vanliga hushållet. Ska lacka köksbordet också men det torde väl inte vara så jobbigt!
  • Neithotep

    Ja det borde ju absolut kunna höra ihop med dålig sömn, låter logiskt!

    Nu har bm gjort en hinnsvepning för två timmar sedan men jag känner inget ännu.. Har inte så mycket hopp om att det ska hjälpa, bebisen kommer väl när han är redo eller blir vräkt.

    Fick en ny tid hos bm på bf+14, en fredag, vilket innebär att jag blir flyttad till specmödravården tidigast bf+17 men oddsen är väl stora att det inte blir direkt på måndagen.. joo jag börjar ge upp hoppet nu!

  • Neithotep

    Jag väntar fjärde barnet, har haft fyra olika bm och detta är den första som sagt något om det. Jag har alltså aldrig fört det på tal med någon utav dem. Kan väl också bero på att jag vart leds tidigt och haft problem med foglossning, förvärkar osv.. Har väl inte verkat vara i lika stort behov tidigare!

  • Neithotep
    Baktakt skrev 2014-09-03 15:41:52 följande:

    Jag fick det på förlossningen under min igångsättning. Man kunde ju tyckt att min BM som jag hade till första barnet kunde erbjudit det när jag fick HF, men icke. Det är ju inte direkt trevligt, så jag tror inte de gör det i onödan.


    Hade också hf med första barnet men varken bm eller läkare gjorde någon då. Hade väl inte hjälpt Heller då de satte igång tre dagar innan det blev ett akutsnitt.
  • Neithotep
    Lilla My88 skrev 2014-09-03 21:05:31 följande:

    Haha, rättstavningen är för rolig! Manskyss? Manssjuka skulle det ju stå :)


    Haha trodde det var något dialektalt uttryck..

    Nu när jag var på toa så såg jag att slemproppen börjat släppa.. Vet inte hur mycket det brukar vara eller hur bra tecken det är då det aldrig hänt mig förr.. någon med erfarenhet? Googlade lite och som jag förstått är det väldigt olika, men de som fått flera veckor efter har inte vart så långt gågna. Jag är på bf+5 idag. I övrigt inga känningar från hinnsvepningen .
  • Neithotep

    Jag bor mitt emot min syster så blir det akut att vi måste åka på natten får hon komma och sova här . Har inte haft någon snabb förlossning så jag är inte särskilt orolig. Har inte bestämt var jag ska föda än.. Har 30min till närmsta bb men till det bästa är det drygt 90min..

Svar på tråden Klago/gnälltråd för oss höggravida