Inlägg från: Kpax |Visa alla inlägg
  • Kpax

    Vad ska min valp heta?

    Skit i S och R och allt vad de nu säger att man ska ha.

    Välj ett namn som känns fint och rätt att ropa bara. Två stavelser skulle jag absolut ta.

    Tycker det är fint med människonamn på hundar, typ Niklas, Håkan, David, Lennart, Sixten.

  • Kpax
    GudmorMoa skrev 2014-08-02 17:20:43 följande:

    Tack! Då försöker jag tänka så istället. Sixten var gulligt! Två stavelser alltså, då ska jag tänka på det. Då får jag stryka Amadeus men det känns okej :)


    Klart du ska ta Amadeus om du tycker bäst om det! Men provropa lite, jag tycker själv att det är skitkonstigt med fler än två stavelser, så jag hade säkerhet kortat ner det till Deus inom en vecka :)

    Har själv en Nairobi (enligt stamtavlan), och det blev snabbt Robi (och till slut Kroken, men det har ju inte med ursprungsnamnet att göra).
  • Kpax
    GudmorMoa skrev 2014-08-02 22:48:11 följande:

    Amadeus Känns bra att "skälla i" (om du förstår vad jag menar). Men om jag ska ropa det får der ju bli lite längre. Så som aaammadeeeeus. Lite otydligt kanske ;) Nu är jag lite inne på Charlie eller Truls efter förslag ifrån denna tråd. Så roligt! :)

    Vilka gulliga namn din hund har. Jag håller med dig med smeknamn. Kommer nog bli en liten Deus eller Amme. Hur blev det kroken om man får fråga? Supergulligt :)


    Hehe, ja det är ju lite speciellt.

    Hon var som en krokodil när hon var liten, det gick liksom inte ens att klappa henne utan att blodvite uppstod. Så då blev det Krokodilen, Kroko, och till slut Kroken.

    Jag känner även en Aramis som kallas Arre, blir ju lite likt Amadeus/Amme/Deus. :)
Svar på tråden Vad ska min valp heta?