Inlägg från: hurtänktedunu |Visa alla inlägg
  • hurtänktedunu

    amning/ersättning hjälp!!!

    Jag har en snart 8 veckors liten bebis som kan krångla ibland. I början gick hon ner mycket i vikt så då fick hon ersättning efter varje amningstillfälle sen när hon gick upp i vikt igen så fasade vi ut det där. de första veckorna fick hon ersättning till natten även om de andra målen togs bort så hon skulle sova bättre.

    Nu ammar jag bara henne och ibland kan hon krångla på kvällen. Då äter hon en stund och sen skriker hon lite och sen äter och skriker. vi har kommit på att hon gör så när hon har magknip. i övrigt så äter hon bra resten av dygnet.

    hon äter ca kl 23 sen kl 05 och sen kl 08. på dagarna var det en hel del när det var så där varmt men nu äter hon mer sällan. och jag måste erkänna att vi är ute på väldigt mycket på dagarna och hon äter mer effektivt och det går bättre i det stora hela när vi inte är hemma. hon sover mer och äter effektivare.

Svar på tråden amning/ersättning hjälp!!!