• strojes

    hostar ihjäl mig, tre månader! hjälp?

    Har det gjorts någon odling för att se om det är någon bakterie du har?
    Jag gick och hostade i flera månader en vinter och snabbsänkan visade inget så svaret var virus och inget gjordes. Tillslut togs iaf en odling i näsan (samma dag togs även en snabbsänka som inte visade något) och den visade på en bakteriell infektion och jag fick äntligen antibiotika och blev fri från hostan på några dagar.

  • strojes

    Det var ett par år sedan jag hade hostan så kommer inte ihåg ifall jag hade någon förkylning eller ej när hostan startade.
    Om de misstänker astma antar jag att du har fått testa lungkapaciteten med en Pef-mätare eller liknande. Man får ta ett djupt andetag och sedan andas ut så mycket luft man kan så kraftfullt som möjligt. Den brukar ge en bra fingervisning ifall det är astma eller ej. Om man har astma har man rätt dålig kraft i lungorna och får således låga värden på ett sådant test.

Svar på tråden hostar ihjäl mig, tre månader! hjälp?