• Gladskit

    TjänstePensionsFråga

    Använd någon av de sajter för prognoser som finns, det är det enklaste sättet!
    Beroende på hur man väljer att lägga sina uttag så kan en väldigt stor andel av ens pension bestå av tjänstepension under en viss period. Du kanske väljer att gå vid 61 och tömma din tjänstepension helt i två år för att sedan börja plocka ut den allmänna pensionen efteråt? Du kan ta ett temporärt uttag på deltid? Du kan ta ut tjänstepensionen livsvarigt eller koncentrerat? Det finns hur många lösningar som helst. Därför är det omöjligt att säga i exakta kronor hur mycket man får.

    Den allmänna pensionen är inte lika flexibel. Men tjänstepensionen kan du se som en påse med pengar som är avsatta för DIG utifrån vad DU tjänat. Sen väljer du mer själv hur du vill ta ut den. Du kanske försörjer dig helt på tjänstepensionen och tar ut typ 20 000kr/mån en viss tid eller så vill du hellre ha den livsvarigt och då får du 1800kr/mån. Jag vet fler och fler som gör så, särskilt om man fått en sjukdomsdiagnos och inte vill jobba mer. Då kan man tömma tjänstepensionen först och leva livet medan man är hyfsat frisk.

    Det som gäller för de flesta nya avtalen är att man avsätter en premie på en viss %. Tjänar du 20 000kr/mån och avsättningen är 4,5% så vet du garanterat att man gör en avsättning på 900kr varje månad. Sen kan ingen säga exakt vad de pengarna är värda när du går i pension om x antal år. Men beroende på om du valt en traditionell försäkring eller fondförsäkring, vilka fonder du valt, deras värdeökning, förvaltningskostnader mm så kan man göra olika val för att säkra sina pengar. Då kanske man får lite mindre i slutändan än den som tagit större risker, men det är val man får göra själv.

  • Gladskit

    I äldre tjänstgöringsavtal tar man hänsyn till åren på ett helt annat sätt än vad man gör i de nya (premiebaserade) avtalen. Där finns en stor vinst i att arbeta inom samma avtalsområde hela sin karriär. Tex. krävs 30 år för att få full pensionsinbetalning i vissa äldre avtal. Så är det inte längre. Utan nu kan du höra till det kommunala avtalet ett antal år och sedan fortsätta ditt intjänande inom den privata sektorn. Det handlar fortfarande om en avsättning på samma procent. Skillnaden är att du har dina pengar placerade i olika lösningar finansiellt sett, du måste kanske logga in på tre olika ställen för att få en helhetsbild, istället för att ha alla dina pengar hos exempelvis KPA.

    När du skriver om dem som jobbat på samma jobb hela livet så finns inget enkelt svar där heller. Har en person arbetat hela sitt yrkesliv på samma ställe, med en tjänst som ger tjänstepension och inom ett och samma kollektivavtal och vi talar om en äldre person, så kan det öka på den personens tjänstepension att den kommit upp i ett visst anta tjänsteår.

    Men det är inte många år sedan timanställning blev pensionsgrundande. Människor som arbetat mycket tidigare och tjänat bra, men som inte haft vikariat eller tillsvidare tjänster utan varit anställda intermittent med timlön, har inte fått en krona inbetalt i tjänstepension. Har man haft perioder av sjukskrivning i övergången mellan olika pensionsavtal är det inte säkert att man kommit med utan då kan man ligga kvar på det gamla. Det är så många parametrar att ta hänsyn till att det är omöjligt att säga något allmänt om det.

    Självklart kan det vara bättre att ha högre lön och spara själv. Men det finns väl ingen motsättning i det? Du kan väl ha hög lön OCH tjänstepension?

    Om du är intresserad av pensioner så be att få gå en kurs eller att de som administrerar pensionerna där du arbetar kommer ut och håller en information. Det är inget som är hemligt, det är bara väldigt svårt att säga i detalj.

  • Gladskit

    Premiepensionen berörs överhuvudtaget inte av vilken arbetsgivare du har eller inom vilket avtal du arbetar. Den hänger ihop med den allmänna pensionen och dem ska du inte blanda ihop.

    Efterlevandeskyddet går också att plocka bort i många av de kollektivavtalade lösningarna, just för att man kanske har vuxna barn som man anser klarar sig själva och vill ha lite högre pension själv istället. Det är också skillnad på efterlevandeskydd i allmän pension och i tjänstepension, det ser olika ut och förmånstagarkretsen kan vara olika.
    EfterlevandePENSION till minderåriga barn för en individ som avlider är en sak. Att få ut en anhörigs intjänade tjänstepension är en annan sak.

Svar på tråden TjänstePensionsFråga