Inlägg från: Perragurra |Visa alla inlägg
  • Perragurra

    TjänstePensionsFråga

    Det är en avsevärd skillnad för arbetsgivaren att ge dig högre lön (och du kan placera din pengarna till pension själv) ställt mot att arbetsgivaren betalar in pension åt dig. Det sistnämnda är mycket förmånligare för dem. Du har ju själv stor valmöjlighet vad du vill göra med placeringarna så jag förstår inte riktigt varför det skulle vara bättre att få högre lön jmf med att arbetsgivaren betalar in pengar till av dig valt bolag/förvaltare.

    Tjänstepensionen innehåller inte bara ålderspension utan även efterlevandeskydd och sjukpension. Dessa är kollektivt upphandlade och blir billigare på detta sätt än om du skulle ordnat dessa själv.

    Och jo, tjänstepension är kanonbra jmf med om man inte får någon. Däremot kan man ju ha andra lösningar än de som gäller via kollektivavtal. Dock är det ju fortfarande tjänstepension vi pratar om.

    En prognos på www.minpension.se är det bästa. Det finns inget som säger att två personer med samma lön och tjänstetid får samma tjänstepension. Det beror på hur mycket de engagerat sig och om de haft flyt med placeringar. Och som redan sagt, det finns absolut INGET i detta som är hemligt. Det finns massor på nätet att läsa. Vi fick föresläsning från vårt fackförbund på jobbet, det var kanonbra för de som inte förstod, eller förstod att de borde bry sig :). Men TS du har ju kommit en riktigt bra bit på väg, du har ju börjat bry dig!! :).

  • Perragurra

    Vill du inte ha några pengar utöver det du får från försäkringskassan om du skulle bli långvarigt sjuk? Det tror inte jag. Då får du fixa en egen försäkring vid sidan av med en massa hälsointyg och betydligt högre premie.

    Efterlevandeskydd går att välja bort, likaså familjepension som finns i ITP2 kan styra om så du kan få den till egen pension. 

    Jag förstår helt frankt inte din negativa inställning. Ingen kommer servera färdig personskräddad fakta åt dig såvida du inte tar hjälp från en rådgivare. Vi har såna gratis via vår arbetsgivare och de var så bra att jag lätt hade betalat för tjänsten.

Svar på tråden TjänstePensionsFråga