• Mamori

    Veteallergi? Hjälp

    Jag är veteallergiker fast inte glutenintolerant ifall det är något ni undrar. Är dock inte jättekänslig mot vete så klarar av att äta litegrann Solig

  • Mamori
    madeleinesolberg skrev 2014-08-23 13:35:52 följande:

    Saken är att han blir enbart prickig. Han kliar inte, gnäller inte, verkar inte ha ont i magen och får inga problem med andningen. Han blir jättelätt förstoppad så jag vill inte gärna ge majs eller ris välling/gröt. Vi har fått åka till akuten en gång då han va så förstoppad. Kan jag ge honom havre gröt och välling ändå då han bara reagerar med prickar?


    Små barn blir ofta prickiga eller får feber av allergi. Andningsproblem, illamående etc brukar vara vanligare hos större barn.

    Men är man allergisk mot något och ändå äter det så kan man utveckla fler allergier så det är inte bra. Allergi gör att kroppen reagerar på något stort protein som kommer in i kroppen och när kroppen då "aktiveras" så kan den reagera på andra stora protein som finns i närheten också, och man kan utveckla fler allergier.
Svar på tråden Veteallergi? Hjälp