Inlägg från: SupersurasunkSara |Visa alla inlägg
  • SupersurasunkSara

    Åsikter om badrumsplanering



    Här är mina förslag. Bild på ett hörnbadkar som kan fungera och hur jag menar badkaret på bild två. Fast du måste ju inte dekorera som på bilden om det inte är er stil På tredje bilden så har jag ritat in en duschstång och draperi. Stången går förbi fönstret så man även täcker för det när man duschar.

    Hörnbadkar:



    Badkar till bild 2: (Fast ni får ju vända det åt andra hållet så att säga)

  • SupersurasunkSara

    Just det, på bild tre har jag även ritat in ett enskilt handfat där ni har en förvaring och har förvaringen där handfatet är idag om ni skulle känna att det blir för trång gång.

  • SupersurasunkSara
    riboflavin skrev 2014-09-14 08:47:36 följande:
    Vilket jobb du lagt ner, tack!
    Förslaget att ha dusch i alkoven med en glasbetongvägg gillar jag skarpt :) bara lite orolig för att det ska skvätta vatten på fönsterkarm och foder, är inte jättesugen på draperi egentligen med det kan ju vara en lösning. Man kanske kan ha ett snyggt draperi på vanlig stång att täcka själva fönstret med när man duschar, när det inte används skjuts det bara mot hörnet.
    Glasbetongväggen behöver ju inte gå hela vägen upp till tak så ljuset får vi ju in ändå.

    Det är främst jag som nyttjar badkar så vi behöver inte ett jättestort. Ett hörnbadkar liknande det här eller det här borde räcka och ändå ge ganska mycket plats runtom.
    Varsågod, det är en hobby jag har haha.

    Ja, behövs inget större än så, så blir det ju luftigare och rymligare. Ni kan ju sätta upp en snygg stång på väggen längst in. Det finns ju ganska snygga draperier som ser mer ut som tyg också. sätter ni stången hela vägen kan ni använda den även som förvaring genom att hänga s-krokar på den. Har en bild men hittade den inte nu.
Svar på tråden Åsikter om badrumsplanering