• cosinus

    Min 5 åring äter så mycket - tips?

    sancia skrev 2014-09-01 11:35:33 följande:

    När han var 3 så gjordes ett större allergitest och man testade för glutenintollerans. Då var han alltid lös i magen och kunde bajsa 6-7 gånger per dag. Man hittade inga annat än soja, mjölkprotein och ägg, och det har vi kännt till sen han var bebis.

    Han är också sockerkänslig, blir "bakis" när han ätit socker. Socker funkar bara i anslutning till mat.
    Blodprov?

    Min son, testades med både blodprov och pricktest som 2.5-åring. Då visade det negativt på allt trots att vi visste att det var något han reagera på.

    Kort därefter lyckades vi iaf komma fram till att han reagerade på ägg (när vi förstod att dagis serverade det till frukost) och därmed var det största problemet ur världen (han slutade vara prickig och klia sig hela tiden). Jag misstänkte i samma veva fisk men lyckades aldrig riktigt bevisa det.

    Sen som 7-åring togs ett nytt blodprov då han kräktes av nötter. Då helt plötsligt fick vi utslag på ägg, nötter, mandel och torsk. Det är ju lurigt med småbarn att de inte alltid ger utslag på proverna.
  • cosinus
    sancia skrev 2014-09-01 13:09:44 följande:
    De tog blovprov. Det är kanske värt att pröva gluten-fritt en period.

    Han klarar inte att äta mat som inte har mycket fett/protein, då blir han hungrig på en gång igen och på dåligt humör. Han blir som en våt fläck de dagar förskolan serverar soppa.  

    Det är egentligen inte större fara, men det går så mycket tid till ätande och trugandet med mat. Ville mest höra om någon annan upplever samma sak.
    Just gluten vet jag inte om det är samma med som de övriga men det går ju fråga. Vad jag har hört ska man väl inte prova just gluten själv för att det gör det ännu svårare att sen få rätt diagnos hos sjukvården.


Svar på tråden Min 5 åring äter så mycket - tips?