• Indianica

    Dyraste barnkläderna?

    Måste väl vara Ralph Lauren odyl. 800 kronor för en pikétröja är saftigt....Dior har oxå svindyra och fina barnkläder.

  • Indianica
    Honungsblomman skrev 2014-09-05 09:41:00 följande:

    Alltså de som är populära bland de föräldrar som tror att de är täta och har koll, är ju kläder från bl a PoP, Me and I, Didrikson, Molo, osv.
    Personligen anser jag att alla kläder från samtliga märken jag just nämnde, är otroligt fula! De är spacade, plottriga, överdrivna i färg och form - helt fruktansvärda, rent utsagt.
    Jag avskyr plottriga barnkläder med blaffiga tryck. Men en hel del päron därute verkar gilla dessa groteska kläder, - så pass att kläderna till och med kan kallas populära. Kräks


    Kanske oxå är så att många barn gillar vissa tryck på t ex tröjan. Lättare att få på gossen t ex en tröja i stark färg och med rymdtryck eller att få på dottern ett plagg med Hello Kitty än ett enfärgad dito som kan uppfattas som trist av barnet. Själv gillar jag "barnsliga" tryck och starka färger på barnplagg, iaf till små barn. Propert dressade kan de vara i så många år av livet senare, så det behöver de väl inte vara redan ifrån vaggan tycker jag.
  • Indianica
    Anonym (Ny) skrev 2014-09-04 23:53:27 följande:

    Hehe, det var nog inte riktigt så jag tänkte utan just barnklädesmärken. Inte design. Det finns ju flera t.ex då kappahls newbie, polarn o pyret m.fl så jag tänkte mer vilket som var det finaste och mest poppis bland dessa. Annars blir det ju skrattretande att jämföra polarn o pyret med Gucci så klart :))))


    Du kan nog inte jämföra finast och mest poppis rakt av tror jag. Många föräldrar verkar köpa plagg på Kapp Ahl märker jag, Kaxkläder i starkare färger.  Även Meandi verkar populärt.  På ytterplagg verkar POP populärast bland små barn, sedan är även Everest populärt och så klart Didrikssons. Många små barn har också Kax på ytterplaggen.

    Vad som är mest poppis bland nyföddplaggen har jag ingen aning om.
  • Indianica
    Impetuous skrev 2014-09-05 20:33:43 följande:
    800 kr för 20 kr värt bomull. Det är galet, även för en vuxen... Men nej jag vet, vissa vill ha såna där märken.
    "De som vet" säger att det är högre kvalité på bomullen så plagget faller snyggare och så är det pärlemorknappar på dessa märkesplagg, istället för plastknappar. För den kräsne kan dessa detaljer ju vara nog så viktiga Skulle dock aldrig köpa ett sådant plagg till ett barn, det är knappast så viktigt med de detaljerna för dem....möjligen kan det vara vettigt till en vuxen som tänkt använda plagget verkligt ofta och som behöver vara representativt klädd....
Svar på tråden Dyraste barnkläderna?