• Kim Possible

    Vad betyder "supa" för dig?

    Hamnade i en tråd på temat om det var ok att "supa"" som förälder, och åsikterna går tydligen även isär om vad som är att "supa" samt vad som är att "festa".

    Så, vad lägger du själv in i begreppet "supa"? Motivera! 

    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Vad betyder "supa" för dig?
  • Aniiee

    "Supa" i betydelsen "dricka alkohol" (finns flera saker man kan supa...=))

    Det första. Super alkohol gör man tills man blir redlös. Allt under det är inte att supa. Om man inte tar EN sup förstås..... Egentligen är supa synonymt med att dricka shots/klunka.


    The truth is, honey, I've enjoyed my life. I've had a hell of a good time
  • lövet2

    Det första alternativet är den betydelsen jag officiellt använder. Inofficiellt, så där privat, menar jag "Alla som dricker alkohol super, de vill bara inte erkänna det".

  • fluu

    Dricka så att berusning uppstår.


    Jag är Narcissus, en fåfäng fakir SAVE ME KAIZER!
  • Anonym (Roskilde hela året runt)

    Supa = Berusa sig kraftigt med hjälp av sprit.

    Festa = Berusa sig med hjälp av alkohol och/eller andra droger plus att man lyssnar på musik med polare.

  • Sebastian72

    Supa/festa; samma sak men i olika stadier av livet och ikläds därför olika ord:).

    Fast något seriösare super/festar man väl även med barn. Dock under något mer kontrollerade former än när man var 15-20. Fast inte ens då flippade jag ur så jag kan nog supa kontrollerat).

    Är väl bara att konstatera att folk dricker. Men än för att piffa upp maten:). Hela livet. Och dom flesta gör det med förnuft. Kalla det supa/festa/dricka eller vad du vill men många gillar att berusa sej ihop med vänner. I ett normalt sammanhang bara skoj.

  • Pentagram

    Om jag själv använder ordet supa menar jag att dricka sig till en ordentlig fylla, inte bara lättare berusning. Däremot utgår jag inte från att alla menar detta när de använder ordet "supa". I tråden som åsyftas utgick jag från att "supa" täckte in alla typer av drickande, mer eller mindre måttfullt, och att TS använt ordet enkom för att hen själv var kritiskt mot alla former av drickande som förälder...

  • Stårschan

    Att dricka i syfte att bli aspackad.

    Man kan dricka vin till maten i stillsamma sällskap eller på finare fester, med delsyftet att bli salongsberusad. Det är ändå inte att supa. Super man står alkoholen i centrum.

  • Pojkmamma2

    Supa för mig är Att man häller i sig stora mängder alkohol, blir kalasfull, kräks och/eller blir oregerlig.

  • Duckan

    Alt 3 och utvecklingen skulle låta ganska precis som Stårschans
    Man kan dricka vin till maten i stillsamma sällskap eller på finare fester, med delsyftet att bli salongsberusad. Det är ändå inte att supa. Super man står alkoholen i centrum.

Svar på tråden Vad betyder "supa" för dig?