CherryBlossom skrev 2014-11-29 12:26:36 följande:
Som ett välsmort urverk vaknade jag i natt (natten till BIM) med mensvärk, och gick på toa, där kom mensen. Så nu siktar vi på nästa varv i cykeln, enligt min app skulle BIM då vara den 25/12. Alltså, min mens har följt den där appen (eller tvärtom?) till punkt och pricka i flera år, så visst borde man väl kunna lita på att fertilitetsfönstret den visar också stämmer? Fast i och för sig, min vän blev gravid typ 2-3 dagar efter mens (kan ju varit 6 dagar i och med att spermier kan överleva 3 dagar förvisso) såå man kanske helt enkelt ska ha sex varannan (eller varje) dag hela månaden för säkerhets skull? Hur aktiva är ni om man får fråga? :D
Min sambo jobbar 2 skift och har himla massa, men tar tid för att ha avslappnad sex och ha tid för mig framförallt. Så vi har haft sex var 2e till 3e dag för att liksom.
Jag har BiM 7/12 men har NOLL känningar alls. Möjligtvis haft liknande mensvärk men det sa Barnmorskan att det var ägglossning.
Tappat hoppet nu.. Blev inte lättare av att min kompis idag plussade.