Inlägg från: Dagsmeja |Visa alla inlägg
  • Dagsmeja

    Hur mycket gör ni hemma?

    Jag har en dotter på elva månader och skulle tycka det var intressant att höra hur mycket hushållsarbete ni med barn i samma ålder hinner göra hemma på dagarna. Städar ni? Lagar mat så att den är klar tills den andra föräldern kommer hem (om ni är två som bor ihop)? Är det ni som sköter all handling? Tvätt? Eller delar ni lite grann på hushållsarbetet och ser det som ett heltidsarbete "bara" att ta hand om barnet? Skulle vara intressant att höra hur andra gör!

  • Svar på tråden Hur mycket gör ni hemma?
  • Dagsmeja

    Menar du att du när du är föräldraledig sköter hushållet till 100 %; tvätt, handling, städning, etc, utöver att ta hand om barnet?

  • Dagsmeja

    Okej, för min sambo tycker att den (jag) som är hemma ska städa, tvätta, handla och dessutom förbereda middagen under dagen ("du är ju ändå hemma") så att den bara går att värma när han kommer hem halv fem. Minst två timmar per dag borde jag lägga på hushållsarbete tycker han (inkl matlagningen). Jag tycker att det brukar vara fullt upp bara att ta hand om en 11 månaders som går/kryper runt och vill dra ner allt och som är allt annat än lugn om jag ställer mig och lagar mat. Vad säger ni?

Svar på tråden Hur mycket gör ni hemma?