• TheLe003

    För oss som försökt bli gravida i fem månader eller längre

    Hej.

    Jag tänkte hoppa in här trots att jag bara är på fjärde försöket. Jag vet sen innan att jag inte är någon frögurka.

    Vi försöker få till tredje barnet. Första tog 17 mån, andra 4 mån och har en känsla av att detta kommer att ta tid.

    Jag kan relatera till allt som skrivits här. Min pojk är nu 5 år och jag ser tillbaka på tiden då vi försökte få till honom som en stor livskris. En sådan livskris som på något sätt förändrat något i själen, något som präglar mig numera.

    Jag är 30, min man 33, son 5 och dotter 3 år.

    Jag är lite osäker på hur länge jag orkar försöka nu, det är så psykiskt påfrestande. Så vi får se hur tankarna utvecklas framöver.

  • TheLe003

    Jag testade igår o fick ett knappt synbart streck. Vågade inte riktigt hoppas men idag fick jag klara besked av det digitala testet. Jag är gravid! Så det gick trots allt på försök fem. Sonen tog 17 mån så den där väntan är bekant.

Svar på tråden För oss som försökt bli gravida i fem månader eller längre