Gastric bypass 2015
Åhh, grattis! Det var inte så mycket att vara nervös för, eller hur? Tror du skrivit fel datum, den 28/3 är en lördag.
Åhh, grattis! Det var inte så mycket att vara nervös för, eller hur? Tror du skrivit fel datum, den 28/3 är en lördag.
Åh, jag hoppas verkligen! Frågetecknen som var i mitt inlägg var förövrigt glada emojis. Vet inte varför det blev frågetecken :)
Hur är "reglerna" gällande viktnedgången innan OP? Utgår läkaren från någon procentenhet utifrån startvikt eller hur fungerar det? Jag väger 110kg nu på 172cm = BMI 37,2.
Vad roligt! Då ska vi opereras samma dag. Då lär vi ju garanterat träffas där.
Vilken tid ska du vara i Kristianstad? Jag är först ut den dagen och ska vara där klockan 7. Jag är mer nervös över att vara ifrån barnen än för själva operationen
Ahaa, okej. Får se vad läkaren säger imorgon då :) Ja, annars skulle jag väl inte få komma på ett infomöte?
Jag har Crohns i tunntarmen också, väldigt lite men ändå Crohns. Jag har samtalat med min gastroläkare som mer eller mindre har gett ett OK då fetman gör att jag får mer och mer symptom. Jag har nyligen börjat på medicin som jag inte tog när remissen skickades in. Jag är villig att sluta med medicinen om den påverkar något. De symptom som jag har är hanterbara och jag har forskat rejält i ämnet och det är många med Crohns som blir helt symptomfria efter GBP. Jag hoppas bara kirurgen är lika öppen för detta som min gastroläkare är.
JAG BLEV GODKÄND!!!
Men istället för en bypass blir det en sleeve för min del! I och med att jag har Crohns vill inte läkaren hålla på och mixtra med tunntarmen i och med att det inte går att garantera något med Crohns. Om jag i framtiden blir mer sjuk i sjukdomen och ev måste operera bort tarm så vill inte läkaren ta risken med att koppla bort 2,5 meter redan nu.
JAG ÄR SÅ EXALTERAD!!! Hudiksvall har tydligen inte någon lång kö alls och operationen kommer att ske inom 8 veckor! Det är helt sinnes. Jag ska gå ner 10kg innan det och det känns ouppnåeligt just nu. Hade jag haft lätt att gå ner i vikt hade jag inte behövt operationen. I kombination med detta skall jag även sluta röka. Hujeda mig. Men detta SKA gå! Det är bara så!
Jo, så är det ju :) Heja dig! Bra jobbat!!
Tack för peppningen :) Jo, det är väl den spark i röven ma behöver! Haha. Jag är absolut ingen storrökare så det kommer förhoppningsvis underlätta :)
Jag hade blivit godkänd för e op men valde att avstå.
Jag gjorde en aspire i stället som är så mycket bättre.
Inget stort ingrepp, inga biverkningar, man får stöd o samtal längs vägen.
Malou efter 10 kommer att prata om denna operationen i ett program längre fram.
När man sen inte vill ha den insatta peggen längre, får man det borttagen.
Är glad över att jag valde att gör den i stället.