Kollegan anmälde min lön - lärare (!)
Anonym (K) skrev 2015-01-14 16:21:51 följande:
Och så säger de att lärare har dåligt betalt 
Inte illa pinkat för en utbildning där man kan kryssa A på allt på högskoleprovet och ändå komma in...
Lärarprogrammet är inget enhetligt program. Det är inte samma konkurrens om platserna i ex. kemi som det är i SO, musik eller hem- och konsumentkunskap.
Det är alltså "lättare" att bli kemilärare rent konkurrensmässigt, MEN den grundläggande behörigheten kräver mer. Du måste ha läst det naturvetenskapliga programmet på gymnasiet (eller valt till extra kurser) för att få läsa till ex. kemi- eller fysiklärare. Det är alltså inte så lätt som folk tror.
Och sen det här med att man kan kryssa i alternativ A på högskoleprovet och komma in. Det räcker tyvärr inte heller eftersom du, återigen, måste vara behörig rent ämnesmässigt.
Runt 30 000 / månaden är inte särskilt mycket efter 5 års universitetsstudier.