tobbe01 skrev 2015-01-22 07:16:36 följande:
Jaså? Är det inte lite korkat att bestämma sig i förväg om hur det ska bli? "Soc" har inget egenintresse i att negligera hjälpbehövande. Varför skulle de? Vad ska de i så fall arbeta med? Statistik?
Alltså givetvis kan man ju försöka och hoppas, men det gör man isåfall förgäves. Hon (systern) är inte hjälpbehövande på det sättet att det motiverar ett ingripande av socialtjänsten.
Utan att förklara varje möjligt scenario om varför det och det, och även detta inte skulle fungera så blir det som såhär att TS och TSmamma inte har något annat alternativ än till att fortsätta ställa upp precis som de gör idag.
Systern kommer inte ändra sig, och trots (eller pga) sin maktlöshet är det hon som bestämmer och varje gräns de sätter upp mot henne kommer bara skada henne och barnen, så det finns inget att göra. Bara att ge upp och fortsätta hjälpa till.