• Kereza

    Skicka kopia på id eller pass

    Överlag skulle jag inte rekommendera det, alls.

    Det är riskfyllt utav bara Helvete. 

    Men, jag vet ju inte vad det gäller, kanske har du inte så många alternativ, och kanske finns det en bra orsak?
    Så jag svarar i egenskap av någon som hanterar ett tiotal ID-kopior varenda dag i jobbet och vad vi tittar efter innan vi nekar en ID-kopia pga möjlig stöld/bedrägeri:

    ID stöld ser vi en del, men vi kollar alla ID vi tar emot, så det bästa du kan göra, om det rör sig om en privatperson, bör vara göra det oanvändbart för den du skickar det till. 

    Ett exempel: Ta ett foto av passet med en pappersremsa som täcker nedre delen, där det långa numret är. På den remsan skriver du dagens datum och var du befinner dig, typ "Sjunde februari 2015, Sverige". På det sättet, om det är en privatperson, så har du iaf minskat risken att den ska använda ditt ID till något skumt, eftersom den isf måste fejka nedre raden och...ja, självklart går det, men det blir jobbigt för dem.

    Där jag jobbar accepterar vi inte modifierade ID-handlingar (ill exempel remsan jag nämner) och vi kollar address/nummer/IP som ID't kommer från. Så det är ett sätt att göra det Lite säkrare. Men det är aldrig helt säkert. 

    Om det vore ett företag vore det en annan sak, eftersom de flesta länder och företag måste följa dataskyddslagar...men är det en privatperson så tycker jag att du bara ska skicka om du 1.) Modifierar bilden 2.) Verkligen inte har något val. 

Svar på tråden Skicka kopia på id eller pass