Inlägg från: ölburk2 |Visa alla inlägg
  • ölburk2

    S & MP nästa drag/Framtidsråd

    Vad är avsikten med tråden, att tillsatta regeringar inte ska regera själva, utan istället tillfråga andra om vad dom ska göra? 


    Fråga mig inte efter källa, ni får söka sanningen själva.
  • ölburk2
    Anders2015 skrev 2015-03-09 20:00:12 följande:
    Läste du vad jag skrev?om inte  gör det igen så kanske du du finner någon avsikt med tråden Du skriver lite här och där ser jag,prova att föröka fört någon som inte delar din åsikt då kanske man kan skapa något.
    Din kommentar gällande regering inte ska regera känns lite klass II gillar du pripps blå kanske  
    Förstår fortfarande inte vad du avser med tråden, så du får omformulera dig.
    Fråga mig inte efter källa, ni får söka sanningen själva.
  • ölburk2
    Rataxes skrev 2015-03-10 11:16:34 följande:

    Man hade kunnat klona Göran Greider och dom hade tillsammans kunnat sitta och öööat, hostat och rivit sig håret samtidigt som dom skött Sverige på ett bättre sätt än Löfvengänget.

    Pinsamt är det verkligen


    Men så låt oss då veta vad dina lösningar på Sveriges problem är, så att vi alla kan få ta del av vad vi missat.
    Fråga mig inte efter källa, ni får söka sanningen själva.
  • ölburk2
    Rataxes skrev 2015-03-10 14:07:46 följande:
    Det har jag skrivit i ett otal trådar. Lider man inte av någon svårartad diagnos borde man ha koll på det.

    En liberal ekonomi med minimal stat.

    KLP 2018
    Vad mer exakt betyder "En liberal ekonomi med en minimal stat"?

    Låter mest som nåt flum utan substans, åtminstoine kopplar det inte till nåt jag hört tidigare, vad gäller ett lands politiska utformning.

    Fråga mig inte efter källa, ni får söka sanningen själva.
  • ölburk2
    Rataxes skrev 2015-03-10 18:24:57 följande:
    Orkar inte förklara ännu en gång.

    Läs mer här

    http://www.liberalapartiet.se/var-politik/liberala-partiet-a-till-o/
    Inget som attrarherar mig, ser ut som en variant på de ryggradslösa länder som alltid ligger i botten vad gäller välfärd å samhällsutveckling.

    Precis som det finns ryggradslösa djur som befinner sig lägst på skalan i evolutionen, så befinner sig de ryggradslösa länderna åxå lägst på en välfärdskala.
    Du vill knäcka ryggraden på Sverige, den bräckliga som fortfarande finns kvar, å det kommer jag aldrig att hjälpa till med.
    Fråga mig inte efter källa, ni får söka sanningen själva.
  • ölburk2
    Anders2015 skrev 2015-03-11 07:48:34 följande:

    Ett ex om vad denna tråd handlar om är bla MP. Det nu brutna kontraktet med Saudiarabien och hur det gjordes helt plötsligt i går kväll och hanteringen kan man minst sagt ifråga ställa, vi får se vilka konsekvenser det får. En konsekvens som är ett faktum är att nu sitter MP i regeringen och är det rätt att det lilla partiet får så pass stor inverkan. Jag anser detta som ett stort bakslag för Stefan Löfven och bakslaget är att MP har bla 6 st ministrar och det kanske borde ha halverats.

    Känns som regeringen är snabba med olika beslut allt från frågor som denna och alla samtalsgrupper som blommar upp.

    Och det i sig kan göra att man ställer sig frågan, inger det trovärdighet, trygghet i svensk politik?. 

    Att det delas olika meningar inom S och deras väljare gällande MP inflytande råder det ingen tvekan om det finns fakta, och att det är ett större missnöje mot MP inom Alliansen och dess väljare råder det ingen tvekan om.


    Avtalet med Saudiarbadien skulle ö.h.t aldrig ha tecknats, bra att det nu äntligen försvinner.

    Saudiarbadien är ett av de mest kritiserade å ifrågasatta länderna i världen, att dom kan utöva ett så stort inflytande beror endast på deras oljetillgångar, men itakt med att oljans roll nu minskar så kommer även deras inflytande att göra det. 

    Jag är heller inte så säker på att det kommer att få nån negativ ekonomisk påverkan på svensk export ö.h.t, med tanke på att så många länder avskyr Saudiarbadien å därmed Sveriges export till det landet.
    Det kan mycket väl bli det rakt motsatta, d.v.s att exporten ökar till andra länder, å mer än väl uppväger de ev förluster svenska företag kan råka ut för..

    Visst, det har varit lättförtjänta pengar för de exporternade företagen, så dom får säkert jobba lite för att komma in eller öka exporten till andra länder.
    Fråga mig inte efter källa, ni får söka sanningen själva.
  • ölburk2
    Rataxes skrev 2015-03-11 11:57:41 följande:
    Du skiter väl i alla som blir arbetslösa pga att Sverige kommer att betraktas som opålitliga att göra affärer med?
    Tvärtom, jag tror det kommer att underlätta för många företag att exportera till andra länder, då många  vill inte veta av företag som har med våldsdiktaurer att göra, så jag tror inte vi kommer att märka nån negativ inverkan. 

    Å pålitligen kommer givetvis att öka, om Sverige konsekvent undviker att göra affärer med länder med en regim, som avskys av de flesta länder.

    Sveriges totala export uppgick år 2014 till 1125 miljarder kronor, å av det stod Saudiarabien för endast 11 miljarder, så det är t.ex endast en 1/7 av exporten till Danmark, så ta inte i så vad gäller betydelsen av exporten till den är helt klart överskattad sett ur ett helhetsperspektiv.

    Ska du/vi göra nåt arbetslösheten, då måste agera för att Sverige sk lägga om kurs, lite börjar hända, men på tok försent, det har varit för mycket fokus på tillverkning, gamla industrier som inte längre kan konkurrera, å idiotiska skattesänkningar, ., å för lite på tjänster å turism, arbeten som inte kan flyttas från Sverige. 
    Bra bevis på hur misslyckat Alliansen skattesänkningar blev, kan vi nu idag se hos Ericsson, de omstruktureringar dom nu gör, dom hade kommit oavsett skattetryck.
    Fråga mig inte efter källa, ni får söka sanningen själva.
  • ölburk2
    Anders2015 skrev 2015-03-15 09:38:20 följande:
    Du skriver sällan emot V eller MP anser du inte att hanteringen kan ifrågasättas? den var rent sagt usel. Sedan kan allt hända, framtiden kan man tro mycket om men Saudiavtalet skulle ha sköts bättre det kan knappat bli bättre av att nått sköts dåligt.

    Gällande Alliansen det du skriver är det vanliga bland MP och V att Alliansen skötte landet Sverige dåligt osv har läst att du skrivet det ett ex antal ggr. Men som alla vet hade Europa en enorm kris och det klarade Borg med Regeringen rätt bra anser jag med många andra. Vad har Ericsson med Skattesänkningar att göra? det kan man vrida och vända på i all evighet rätt flummigt skrivet av dig .

    Nej jag håller med Göran Persson S att MP fick minst 3 minister poster för mkt i regeringen MP kommer inte bara att höras som vanligt  dem kommer även att påverka Sverige i större skala nu och det tror jag inte alls är bra för Sverige och Sveriges ekonomi.
    Allt kan ifrågasättas, men i fallet med Saudi så var det så kryddat med lögner att det hade väldigt lite med hanteringen av vapenhandeln.

    Då har du missat all kritik å ifrågasättande jag riktat mot V å MP, andra har säkert noterat att jag inte litar på V eller har värst mycket till övers för MP.

    Jag har sagt att Borg var bra å gjorde mycket rätt, men jag förstår inte varför man sänkte skatterna bara för sänkandes skull, å gjorde så många ogenomtänkta försäljningar av statliga företag.
    Å vi vet ju hur många som ifrågasatt försäljningarna, speciellt de som gjordes inom vård å skola, så den kritiken är väl underbyggd å befogad.

    Jag är företagare själv, så jag jagar åxå vinster, sänks skatterna så får jag mer vinst, klart som fan att ingen företagare är emot sån´t rent generellt.

    Men som privatperson å medborgare, ser jag det även från en annan sida.
    Ska skatterna sänkas, så måste det även finnas en välgrundad tanke bakom.
    Sänker man skatterna å bara hänger upp det på ett antagande, då ser jag ingen vits med skattesänkningar, det måste styras upp så pengarna verkligen återinvesteras, förs tillbaka in i den svenska ekonomin.
    Det var väl Alliansens tanke att så skulle ske, men tittar man på investeringar, produktion å konsumtion, så går det inte att hitta nåt som pekar på att det blev så.
    Dom pengarna försvann troligen ut ur landet, både dom privata (semesterresor? ) å dom som företagen fick.

    Vad gäller sammansättningen av regeringen, så håller jag med dig att det finns vissa som inte borde sitta där, även det har jag skrivit om tidigare.
    Men nu sitter dom där å då är det vad som sker som är vad som sker vi kan kritisera. 

    Vad gäller M idag så gillar jag inte alls vad jag tycker mig se, helt klart hade F Reinfeldt aldrig tillåtit drevet mot MW å allierandet med företagen som så uppenbart M agerade tillsammans med M.
    Sen tycker jag M kommer alldeles för lätt undan i debatten, M har mycket skit för sig i EU som jag är förvånad över att det inte ges mer utrymma för, detsamma gäller även SD.

    Googla på ungerska Fidesz, så får du dig en tankeställare, inget parti som M borde ha att göra med ö.h.t, ändå sitter dom tillsammans med dom i EU, å hyllas av Corazza Bildt.
    Liknande saker har SD för sig, deras vänpartier i t.ex baltländerna är ju öppet nazistiska, det rimmar dåligt med deras påstående med att vara ett demokratiskt parti.
    Fråga mig inte efter källa, ni får söka sanningen själva.
Svar på tråden S & MP nästa drag/Framtidsråd