• Jorunn2

    Varför jobbar ni så mycket?

    Fru Darcy skrev 2015-03-23 17:02:29 följande:

    Alltså... Ett dygn har 24 timmar, om jag jobbar heltid går 8 av dom timmarna åt till att jobba.

    Låt säga att jag också sover 8 timmar, det ger 8 timmars ledig tid varje dag, lika många timmar som ägnas åt jobb.

    Förstår inte varför vissa tror att man inte har något liv bara för att man arbetar heltid?


    Med lunchtimme och restid blir det väl snarare 11 timmar som går åt. Ska du sova åtta timmar så blir det fem timmar kvar. Och på dom fem timmarna måste du handla, laga mat, diska, plocka undan... Och förbereda allt till nästa dag. Packa matlåda, ev. matsäck till barnen, barnens gympakläder och annat de ska ha med sig, lägga fram allas kläder till morgonen. Ev. städa och tvätta om du inte gör allt sådant på helgen. Då har du kanske två timmar kvar.
  • Jorunn2
    Jorunn2 skrev 2015-03-23 19:11:20 följande:
    Med lunchtimme och restid blir det väl snarare 11 timmar som går åt. Ska du sova åtta timmar så blir det fem timmar kvar. Och på dom fem timmarna måste du handla, laga mat, diska, plocka undan... Och förbereda allt till nästa dag. Packa matlåda, ev. matsäck till barnen, barnens gympakläder och annat de ska ha med sig, lägga fram allas kläder till morgonen. Ev. städa och tvätta om du inte gör allt sådant på helgen. Då har du kanske två timmar kvar.
    ...och nu glömde jag morgonbestyren - där går ju också minst en timme bort bara till praktiska, nödvändiga saker. Då är vi nere på två timmar. Som både ska räcka till kvalitetstid med barnen och partid med mannen... Nä..? Det går inte.
  • Jorunn2
    MEE83 skrev 2015-03-23 19:12:02 följande:
    Någon måste betala för kalaset. Ett barn kostar ett par miljoner, minst, fram tills det att barnet är myndigt, mer ändå, om man räknar med att barnet pluggar på Universitet, då vi ej har tuition fees, universiteten är inte avgiftsbelagda. Pluggar man i till exempel Storbritannien får man räkna med att ett läsår går på åtminstone 6 000 GBP, många utbildarna är uppåt 9000 GBP per läsår. så runt 80 000 - 115 000 SEK per läsår, vi subventionerar det genom Staten istället.

    Har man fler än ett barn blir räkningen naturligtvis högre.
    Har det blivit så i Storbritannien nu? Jag har pluggat i England, men det är 20 år sedan. Då diskuterades just "top-up fees" kommer jag ihåg - men inte att studenterna skulle betala HELA studieplatsen själv?

    Då, på 90-talet, fick alla som kom in i alla fall läsa EN utbildning gratis. Men man kunde inte typ ta en B.A. först och läsa läkarprogrammet sedan, utan då måste man hosta upp själv. Det var inte heller självklart att man skulle få betalt för alla åren om man bytte inriktning så att studietiden blev förlängd, utan det normala var att man fick gå gratis i tre år. (Med untantag för typ läkar- och veterinärprogrammen då.)

    Det var även så att kostnaden för samhället inte var dold som den är här. Utan studenterna fick sina räkningar ifrån universitetet, som de skickade till sin municipality - som betalade direkt till universitetet. Jag tycker att det var ett bra system, för Sveriges studenter fattar inte hur mycket de kostar för samhället. Det gör att många inte tar vara på sin studietid tillräckligt mycket - de ser inte värdet i det.
Svar på tråden Varför jobbar ni så mycket?